Nokia aneb jak nahrát češtinu do telefonu ze zahraničního dovozu

Produktový kód pod baterkou telefonu
Původní produktový kód pod baterkou telefonu

Můj známý si nedávno dovezl Nokii E71 z dovozu, která jak asi někteří z Vás tušíte neuměla česky. Nokia a nejen ta totiž do každého telefonu náhravá pouze pár jazyků a pokud si koupíte telefon v cizině je málo pravděpodobné, že tam bude česká lokalizace. V tomto příspěvku Vám přináším návod jak je možné telefon z dovozu naučit česky.

Telefony od Nokie si nesou svůj vlastní produktový kód, čímž si je Nokia Software Updater rozlišuje podle zemí a oblastí, ale i podle operátora, který je prodává a má tam např. zaimplementován svůj software. Takže pokud máte třeba telefon z dovozu, můžete ho přehrávat i stokrát, ale češtiny se nedočkáte. K tomu je potřeba původní produktový kód nahradit produktovým kódem určený pro český trh.

Co je třeba vědět před změnou!?

Předtím než se dáte do změny produktového kódu (tzv. product code) mějte na paměti, že se jedná o neoficiální zásah do telefonu a dle tohoto k tomu přistupuje i oficiální servis (ztráta záruky). Každopádně produktový kód lze vrátit opětovným přepsáním na původní kód. Také doporučuji ověřit zda daný telefon je prodáván oficiálně i v Česku, protože jinak pro něj češký firmware nebude.

NÁVOD: přepisujeme kód

1) Nejprve si stáhněte zdama program NEMESIS SERVICE SUITE z domovské stránky programu http://www.b-phreaks.co.uk, Doporučení: pokud máte jeden z nejnovějších modelu telefonu, doporučuji si stáhnout nejnovější verzi byť by to měla být BETA verze. Už se mi to osvědčilo.

2) Po nainstalování programu připojte Váš mobilní telefon k počítači v režimu PC SUITE (Pozn. Buď se Vás telefon po připojení sám zeptá a vy potvrdíte „PcSuite“, když ne budete to muset nastavit v Nastavení telefonu). Pozn. musíte mít zavřený veškerý software od Nokie jako PC Suite nebo Software Updater před spuštěním NEMESIS SERVICE SUITE!

3) Spusťte program NEMESIS SERVICE SUITE, vpravo nahoře klikněte na „LUPU“ a pak na „PHONE INFO“

První obrazovka, tlačítko LUPA
První obrazovka, tlačítko LUPA
Druhá obrazovka, tlačítko PHONE INFO
Druhá obrazovka, tlačítko PHONE INFO

4) Nyní stiskněte „SCAN“, poté „READ“ a měl by se Vám v kolonce „Product Code“.

Třetí obrazovka, SCAN READ Product Code
Třetí obrazovka, SCAN > READ > Product Code

5) Přepište pole „Product Code“ (produktové kódy pro Česko a Váš typ telefónu najdete zde http://www.esomobil.cz/cs/nokia-update-firmware-a-zmena-product-code, pokud nenajdete Váš typ telefonu položte dotaz v komentáři a já Vám to dohledám), zafajfkujte u Product Code „ENABLE“ a stiskněte „WRITE“ tím přepíšete Váš produktový kód.

6) Nyní již zavřete program NEMESIS SERVICE SUITE a otevřete NOKIA PC SUITE a klikněte na ikonu „Aktualizace software telefonu“ program Vás provede intuitivní aktualizací, k tomu již návod třeba není.

Pokud by Vám i přesto nebylo něco jasné nebo se Vám nepovedlo přepsání kódu. Požádajte si o radu prostřednictvím komentářů. V rámci možnosti Vám odpovím nebo někdo ze čtenářů.

-as.

Upozornění! Z časových důvodu a kvantitě dotazů. Na dotazy v diskuzi tohoto článku neodpovídám. Produktové kódy naleznete např. zde http://www.faq4mobiles.de/forum/nokia-faqs-und-anleitungen/20859-liste-aller-nokia-produktcodes.html. Prosím přijměte mojí omluvu. Děkuji za pochopení. (Aktualizace 8.4.2011).

Přesunuto z Sarnavsky.cz v rámci přesunu blogu. (6.7.2011)

35 komentářů u „Nokia aneb jak nahrát češtinu do telefonu ze zahraničního dovozu“

 1. nejnovejsi pc suite verze 7.0 mi nejde a skousel sem i conncectivity cabel nainstalovat a porad mi to hazi error ten kod se mi proste nechce ukazat nevim co mam delat mam to v eng sem z toho uz pomalu hotovy dekuju za kazdou radu

  1. Tak hlavne mit nejnovejsi ten Nemesis service suite. Samotny PC Suite by mel co si pamatuj byt vypnuty, aby nerusil komunikaci.

  1. Zkoušel jste tedy jak starou tak novou verzi? Doporučuji si vypnout automatické zapínání Nokia PC Suite při startu. Restartovat počítač a zkusit vše znovu.

 2. Ahoj, mám Nokii E71 grey z dovozu a udělal jsem skoro vše podle návodu, jenže, jak mám ten program NSS, a dám Scan, tak se mi tam ten Product Key neukáže, je to nějaký problém? Mobil mám přitom zapnutý a nastaven na PC Suite

 3. A máš ten PC Suite vypnutý? Já používal stejný telefon a pomohlo, když se PC Suite nezapínal při startu.

  1. Za prvé product code jsem jasně napsal, že nehledám a hledat nebudu. Co si příště zkusit otevřít Google a napsat tam: NOKIA 6230i PRODUCT CODE? Hned v první odkazu zjistíte toto: 0526116. Takže se příště více snažte.

 4. Dobrý podvečer sehnal jsem mladšímu bratrovi nokii 6300 se starším FW tak jsem připojil mobil k PC a pustil aktualizaci, po aktualizaci se mi ale ztratila čeština brouzdám po netu cca 2 hodinky a zjistil jsem podle vašeho návodu pomůže jen servis pač češtinu resp. český FW půjde nahrát pouze tehdy když je v telefonu stejný nebo starší řady… do telefonu jsem nahrál nejnovější… nevíte jak bych mohl uskutečnit nahrání češtiny z pohodlí domova? Předem Vám moc děkuji 😉

  1. Přes nemesis NSS přepíšete PC a pak přes nokia pc suite, kde je odkaz na nokia softwear update přeinstalujete znovu SW. Jde to snadno, mě to trvalo jen dva dny 😀

 5. Zdravím, pořídila jsem v zah. iPhone 4S a potřebovala bych do něj dostat češtinu. Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji.

 6. mám PC na nokia 6500s-1 0574045, Přepsáno, přeinstalováno přes nokia pc suite. Díky díky díky ……..

 7. Dobrý den,
  koupila jsem mamince nokii C2-05 a není v tom čeština a hlavně ani kabel k počítači. Poradíte kam mám zajít a co to bude stát?
  Děkuji Monika

 8. Dobrý večer, mám asus padfone infinity z dovozu, čeština není a v Česku se neprodává. Je nějaká varianta na vložení češtiny? Třeba z pad fone 2? Děkuji

 9. Tak jsem našel pár kódů na Nokii X7 a stáhnul jsem si program NEMESIS SERVICE SUITE který opravdu funguje, ale stejně po několika pokusech jsem tam češtinu do telefonu nedostal. Tak nevím kde je problém a co s tím mám dělat a kdo mi pomůže. Děkuji za všechny rady.

 10. Dobry den vubec se mi nic nedari program mam stazeny starsi a nam mi to dole pise error a ten novejsi program BETA otevru program a pise mi to Unable to open F1 device! nevim proc ale jsem s toho uz kozenej. Telefon nokia C7 je z nemecka a potrebuju nahrat cestinu a MARNE 🙁 prosim o radu pro laika 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.