Platba kartou na internetu: Ano, či ne?

Ilustrační foto: Platební karty
Ilustrační foto: Platební karty

Možnost kde dnes můžeme platit platební kartou je celá řada. Svojí platební kartu můžete využít nejen pro placení fyzické, ale i pro to elektronické a to přes internet. To se dnes rozmáhá stále častěji. Nicméně ne všechny karty to dokáží a často ne všichni majitele jsou seznámení s bezpečnostními riziky z toho vyplývajících.

S možnosti nakupování přes internet se postupem času objevila i možnost platby kartou přes internet. Je to vskutku naprosto pohodlný způsob nákupu v reálném čase. Jednoduše vyplníte údaje ze své plastové kartičky, uděláte pár kliku myší a v případě, že máte peníze na účtu nebo dostatečný limit, tak Vámi objednané zboží se může ihned začít vypravovat na pouť na adresu určení. Je to příjemné rychlé a nezabere nám to mnoho času. Nicméně i zde platí, že ne vše je tak jednoduché, jak se nám může na první pohled zdát. Proto si problematiku platby kartou přes internet přiblížíme.


První cesta vede do banky

Rozhodnete-li se použít svojí oblíbenou kartu (u mě hlavně v krátkém období po výplatě) např. pro novou pohovku tak vězte, že Vám nejspíše fungovat nebude, protože je tato karta buď uzavřená a nebo pro platbu na internetu nepoužitelná. V Česku totiž banky vydávají karty uzavřené pro platby přes internet a to právě z důvodu bezpečnosti svých klientů. Rozhodnete-li si přece jenom svojí kartu pro platbu na Internetu odblokovat, budete se muset zastavit na pobočku Vaší banky. Na druhou stranu vyškolený personál (např. Komerční banky) Vás seznámí s případnými riziky, možnostmi pojištění a nabídne několik řešení jak je možné platit kartou přes Internet.

Papírovou nebo plastovou?

Pomineme-li, jestli si vybereme MasterCard nebo VISA kartu, tak nám v zásadě bankéř nabídne dvě možnosti buď tzv. virtuální kartu nebo si otevřít svojí klasickou plastovou kartu. Zatímco se o virtuální kartě říká, že se jedná o bezpečnější možnost, plastová pak přináší svým způsobem komfort. Pokud si zvolíte virtuální kartu tak Vám banka vydá k Vašemu účtu druhou kartu, ale nenechte se mýlit poštou přijde pouze papírek kde bude uvedené: typ karty, číslo karty, datum platnosti, jméno majitele a bezpečnostní CVC, CVV kód. Jedná se vlastně o klasickou kartu, ale nemůžete s ní platit (je virtuální na papíře) nijak než přes internet. U této karty se tedy nepředpokládá, že jí budete nosit sebou v peněžence, ale bude uschovaná někde na bezpečném místě.

Pokud však přes internet platíte opravdu často a zároveň kombinujete s výběry z bankomatu a nákupu u obchodníka, tak je pro Vás možná praktičtější nechat si otevřít svojí klasickou plastovou kartu. Na té jsou již všechny potřebné údaje samozřejmě napsané (typ karty, číslo karty apod.), ale nebude Vám fungovat dokud si jí neotevřete pro platbu po internetu u své banky. Pokud budete hledat bezpečnostní CVC, CVV kód tak ten by měl být na druhé straně vaší karty a je to trojmístné číslo hned za tím čtyřmístným u podpisu. U této karty nemusíte tedy sebou nosit nebo používat nějaké doplňující virtuální karty na papíře. Nicméně ve chvíli kdy se Vám tato karta ztratí můžete mít problém.

Jedině pojištěnou

Rozhodnete-li si přece jenom svojí kartu otevřít pro tento druh platby, určitě doporučím pojištění (ono i pojištění neotevřené karty přijde vhod). Pojištění vaší karty přijde na cca 180 korun ročně (pojištění Merlin, Komerční banka), a vůbec není na škodu uvážíme-li o kolik můžete přijít v případě ztráty.


Rizika, aneb půjčete si auto v USA

Jednou se mi stala taková řekněme víceméně nepříjemnost. Sedíte si po ránu v parku a dáváte si ranní kafíčko a nejednou Vám zazvoní telefon a na drátě člověk z Komerční banky a ptá se mě něco ve smyslu: Pane Sarnavský nepůjčoval jste si včera auto v USA? Řekněme, že opravdu jsem si auto v USA ještě nepůjčoval ;-), protože jsem v USA nikdy nebyl. Ano, někdo prostě zneužil mojí platební kartu, protože z ní použil údaje. To možná jak mi bylo z banky sděleno byla zapříčiněno možným zneužitím karty při mém pobytu ve Velké Británii. Myslím, že nějaký obchodník si prostě zapamatoval můj CVC, CVV (trojmístné bezpečnostní číslo z druhé strany karty) a ten zbytek má na účtence. Co však se mi líbilo způsob jak rychle dokázala nejen banka reagovat. Dohromady byl u mé karty při tomto incidentu pokus o tři platby: dvě neprošly z důvodu nedostatku prostředků na účtu a jedna prošla, tu mi banka však na základě rozhovoru zablokovala a nepustila jí dále a to je přesně to co mě potěšilo, protože si můžete např. přes Internet Banku kontrolovat blokace na kartě (tedy platby), ale pokud si nejste nějakou platbou jistí a nebo Vám přijde podezřelá můžete se obrátit na svojí banku, která tyto finanční prostředky nepustí dál a když už by přece jenom něco zmizelo máte přece pojištění nebo snad ne?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.