Vodafone a jeho krutá datová realita

Ilustrace simkarta a modem
Ilustrace: simkartaVodafone a modem Huawei E3735

Tak nám Vodafone už úspěšně 3 roky slibuje vysokorychlostní mobilní Internet a kde nic tu nic. Rozhodl jsem se proto napsat pár postřehu o Vodafone Internetu, abychom měli představu o rychlosti a mobilitě jakou nám Vodafone nabízí. Jen na úvod řeknu, že jsem to vydržel celý jeden týden pak mi nervy došly. Před nedávném jsem si musel pořídit mobilní Internet, protože v souvislosti se změnou povolání jsem musel odevzdat služební mobilní Internet s datovým modem Huwaei E870. Datové služby na služebním čísle fungovaly přes O2 a ve spojení s HSDPA jsem měl průměrnou rychlost 0,9 Mbit/s s čímž jsem byl v souvislosti s pokrytím v Praze a okolí sití 3G velmi spokojen. Vzhledem k tomu, ale že mám na své soukromé podnikání služby od Vodafone, zaujala mě  i cena HSPA modemu Huawei E3735 (Vodafone cena 2 577,- Kč) oproti Huawei E870 (O2 cena 4 095,- Kč) tak jsem se rozhodl, využít datové nabídky od Vodafone. Můj požadavek byl minimální nebo žádný závazek a samozřejmě co nejnižší cena. Na rychlosti mi ani moc nezáleželo se 100-150 kbit/s přes EDGE bych se spokojil i daleko za Prahou, protože O2 zde má buď GPRS nebo nekomfortní CDMA.


Rozhodl jsem se proto pro tuto nabídku: Datový balíček + Tarif  Odepiš + Dotovaný Modem Huawei E3735 (Vodafone: 577,- Kč) a to vše se závazkem na 6 měsíců, vzhledem k tomu, že má Vodafone nyní speciální nabídku tak první 4 měsíce mě výjde na 325,- Kč + 10 Kč tarif Odepiš za měsíc a poté 650,- Kč + 10 Kč tarif Odepiš za měsíc. V balíčku je měsíčně 3 GB pro stažení bez omezení rychlost tzv. FUP.

Nuže jak to dopadlo … Tak hned po zakoupení jsem si Mobilní Internet od Vodafone musel vyzkoušet překvapilo mě, že v Praze fungovalo relativně na EDGE dobře 120-160 kbit/s. Vystřízlivění nastalo kdy jsem se posadil na oblíbenou trasu vlakem Praha – Kolín – Hradec Králové – Pardubice, už když jsem se rozjel ve vlaku CityElefant pochopil jsem, že načítání stránky stránky i 3 minuty není to co se dá nazvat efektivní využití času. Nejenže prakticky tento Internet nefunguje, ale co bylo zvláštní vždy, když jsme zastavili ve stanici tak se mi strányk donačetly a jen jak jsme se rozjeli opět jsem čekal, pravděpodbně je to signálem možná nějakým rušením ve vlaku, ale i tam mi např. O2 fungovalo za jízdy v pohodě. Další velkým nešvarem je občasné odpojování jen pro demonstraci mezi stanici Praha Hl. n. a stanici Praha Horní Počernice se Internet odpojí min. dvakrát. Takže opravdu příjemný zažitek stále připojovat.

Blokovaný nebo neblokovaný Jak jsem psal v úvodu celý týden trvalo než mi došla trpělivost a tak jsem se rozhodl dát do modemu SIM kartu jiného operátora, řekněme O2, modem mě požádal o PIN ten jsem zadal. Vyskočila tabulka, že je detekovaná jiná SIM karta a že jestli chci pro ní vytvořit nastavení ať jsem zmačknul Ano, či ne tak jako tak se mi objevila hláška „Chybná SIM karta“, pro jistotu jsem tam vložil ještě SIM kartu zahraničního operátora ukrajinského Kyivstar a opět to samé „Chybná SIM karta“. Napadlo, mě že modem je blokovaný na jiné sítě než je Vodafone. Rozhodl jsem se proto zkontrolovat jej přes software Dc-unlocker2 (odkaz: http://www.dc-unlocker.com) ten mi napsal, že modem je neblokovaný, volal jsem proto na operátora zda bych to mohl prodiskutovat s techniky. Ti mi samozřejmě sdělili, že modem je neblokovaný, zeptali se na verzi software a doporučili vyzkoušet s jiným modemem na nějaké prodejně Vodafone to jsem udělal a to samé, bylo mi jasné, že problém bude v software, který se mi tam z datové karty nainstaloval a bude pravděpodobně blokován pro jiné sítě. Pro jistotu jsem tento software ozkoušel na Merlin UM300 i tak to samozřejmě nefungovalo. Řešením tedy bylo nainstalovat software z modemu Huawei E160, který prodává O2.

Závěr a řešení Co říci závěrem nejlepším řešením, které mě napadlo je nechat doběhnout Vodafone dotaci (6 měsíců), zaplatím tedy 4×325 + 2×650 = 2 600,- a budu Vodafone používat přes zimu, na rekreaci na horách, na chatě apod.,  kde relativně dobře funguje EDGE (pokud teda nejste v pohybu nebo tam kde je to fakt slabý signál). Od O2 zatím mám SIM kartu s Internetem do mobilu, kde je veřejným tajemstvím, že FUP tam doposud moc nefunguje, ale i když to postupně zákazníkům zavádějí ještě to bude pár měsíců trvat a až zruším Vodafone (pouze tedy ty data, hlasové služby jsou relativně fajn) tak si zřídím Internet (v pravém slova smyslu) a i, když budu platit 750,- Kč u O2 dostanu slušnou nabídku bez závazku (modem už mám od Vodafone, nepotřebuji tedy nový) u operátora, který nejen 3G slíbil, ale dokonce s nim pokryl všechny krajská města. Já si jen dneska matně vybavuju jak jsem v roce 2005 rozbalil Nokii N70 zakoupenou u Vodafone, kde se slibovalo 3G.  Máme rok 2009 a Vodafone pokryl dvě části v Praze, co dodat tady bohužel Vodafone selhal.

3 komentáře u „Vodafone a jeho krutá datová realita“

  1. 2018 a situace No není svízelná ale je to stále drahé chcete-li 60 kg 2000 od Vodafonu chcete-li méně peněz musíte zakoupit modem do pevné síti přemýšlím jeho přeorganizování na používání v automobilech děláme totiž překlady a jsme neustále na cestách mobilní

  2. Situace v roce 2018 není o moc růžovější mobilní data od Vodafone 60gb 25000kč 60gb pro domácí použití modemu avšak do sítě 220 V autě nelze přizpůsobit respektive Nelze použít budeme zvažovat přizpůsobení modelů modemu pro Použití mobilního operátora v automobilech zabýváme se totiž

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.