Jak správně napsat směnku

Předem bych chtěl upozornit, že tento článek není, ani tak zaměřen na vystavovatele směnky, ale na maximální ochranu investice osoby jenž směnku přijímá. Samotná směnka je cenným papírem. Jedná se o jeden z nejefektivnějších způsobu jak ochránit svoje finance, které půjčíte (investujete). Vzhledem k tomu, že směnku vyplňuje osoba, které peníze poskytujete, přichází vhod si zkontrolovat zda tato směnka má všechny náležitosti vyplývající ze zákona.

Zákon jenž upravuje směnku je zákon směnečný a šekový (č. 191/1950 – ano skutečně z poloviny minulého století 😉 ). Zajímavé je, že zákon nedefinuje jakou formou a na čem má být směnka napsána a slyšeli jste kdy si vtip o směnce na pivním tácku, tak věřte tomu, že pokud směnka splňuje všechny náležitosti (viz. níže), je platná i na pivním tácku :-).


Naopak co směnka bezpodmínečně musí obsahovat a bez čehož by byla neplatná jsou následující:

 1. v samotném textu směnky je nutné uvést fakt, že se jedná o směnku a to v jazyce v němž je směnka sepsaná
 2. slib, že dotyčný zaplatí sumu na směnce
 3. údaj kdy a kde má být zaplaceno
 4. jméno komu se má zaplatit
 5. datum a místo vystavení směnky
 6. podpis toho kdo vystavil směnku

V případě bodu 3. bych ještě dodal, že ne vždy musí směnka obsahovat datum, směnka může být i typu „naviděnou“, což v praxi znamená, že směnka musí být proplacená při předložení. Upřímně doporučuji, ale dávat přednost směnkám s jasně definovaným datem. Dále bych pak v bodě 6. doporučil, aby dotyčný vyplnil své celé jméno, trvalou adresu a samozřejmě podpis.

Moje doporučení na závěr je však používat předtištěné formuláře pro směnky např. od SEVT. Na těchto formulářích je vše předtištěné a naprosto prokazatelné, že se jedná o směnku.

Máte-li postřehy nebo zkušenosti se směnkami? Vyjádřete se v diskuzi! Čtenáři to ocení.


24 komentářů u „Jak správně napsat směnku“

 1. Dobrý večer. Rád bych se do diskuze připojil svou žádostí o radu. Jako věřitel mám s dlužníkem řádně vyplněnou směnku. Směnka je již po splatnosti a já dal dlužníkovi druhou šanci, kdy jsem se s ním dohodl na sepsání „dohody o uznání dluhu“, kde byla konstatována platnost a splatnost směnky a sjednání splatnosti směnky formou splátkového kalendáře. Vše pod hrozbou uplatnění sankcí ve formě sjednaných smluvních pokut (0.5% za každý den prodlení). Dlužník však porušil i tuto dohodu. Proto jsem požádal Krajský soud o vydání směnečného platebního rozkazu, kde kromě příslušenství uvedeného v zákoně směnečném a šekovém, požaduji s odkazem na uzavřenou „dohodu o uznání dluhu“ i smluvní pokutu ve výši 0.5% za den prodlení. Krajský soud mi však o uplatnění smluvní pokuty shora odmítl rozhodnout s odůvodněním, že toto není uvedeno v zákoně směnečném a šekovém. Proto si nevím rady, jakým způsobem se této smluvní pokuty domoci, když dlužník odmítá plnit byť i částečně a nekomunikuje. Velice děkuji za radu. Radek (email: jahlis333@seznam.cz).

 2. Z mého v zásadě laického pohledu se domnívám, že nijak. Myslím si to hlavně, protože k směnkám nelze připisovat různé další „své“ podmínky. To lze dělat u např. Smlouva o půjčce atp. Jediné na co máte nárok je cca 6% ročně z prodlení.

  Příště sepište Smlouvu o půjčce + jako jeden z bodů si vložte zajištění směnkou. Směnku si vymůžete rychle a jednoduše, zbytek pak už standardním soudním řízením.

 3. Dobrý den,
  měl bych ke směnkám dva dotazy – neměl by na směnce být i podpis toho, kdo má směnku zaplatit? V článku se píše pouze o podpisu toho, kdo směnku vystavuje, takto bych si ale mohl v podstatě udělat směnku s někým úplně cizím a potom to po něm vymáhat, ne?

  Další věc – našel jsem si na e-shopu Sevtu několik směnek, ale nevím pořádně kterou využít v případě „běžné“ půjčky – známému půjčuji určitý obnos a chci si to raději pojistit, jakou směnku tedy zvolit? – http://www.sevt.cz/obchod/tiskopisy-a-formulare/hospodarske/financni-operace/

  Děkuji

  1. 1) V případě směnky vlastní je pouze podpis toho kdo vystavuje. Tedy toho komu půjčujete. Pokud k soudu dáte padělanou směnku jedná se o podvod a potencionální dlužník je soudem písemně informován, aby poskytl vyjádření. V takovém případě si soud dle mého názoru může vyžádat grafologický posudek.

   2) Použijte směnku vlastní, nemusíte si jí ani kupovat můžete využít již úspěšně vyzkoušený vzor u soudu: http://www.osobniblog.cz/2011/08/smenka-jak-napsat-vzor-ke-stazeni-1-dil/

  2. Ten pan MArtin nechápe, že směnku vystavuje dlužník!!! A to je výstavce!!!
   Oba podpisy, tedy hlavně toho, kdo půjčuje peníze, je nepřípustný.

 4. dobry den mam dotaz musi byt smenka vypsana jednim pismem a od kym?
  nebo se smi do smenky dopisovat po nejakem case napr.dluznou castku jinou osobou ?
  dekuji za odpoved

  1. Dobrý den, směnka nemusí být vypsaná jedním písmem a ani není důležité kdo jí vyplňuje. Důležité je hlavně kdo směnku podepisuje a zda sedí správně údaje. Od začátku roku je myslím zákonem zakázané si nechávat podepisovat bianco směnku. Tedy směnku, která nemá vyplněnou částku a je jí možné libovolně dopsat. Každopádně k těm různým písmům na směnce to bych nedoporučoval taková směnka sama o sobě pak může vypadat podezřelou a dlužník Vás může napadnout, že jste si to vymyslel. Sice nakonec nejspíš Vám soud vyhoví, ale může se to pěkně protáhnout.

 5. Dobrý den , mám dotaz , když je směnka placena musí být vždy o tu platbu ponížena ?
  Nebo vždy platí na plnou hodnutu ikdyž je 75% uhrazeno.

  Děkuji

  1. Pokud nemáte dodatečnou smlouvu, tak ano měla by být vydaná nová směnka ponížená o splacenou sumu.

 6. dobry den, slysel jsem ze smenka je neplatna, pokud neni napsana barvou modrou popr cernou. jakoze kdyz jsem pouzil cervenou napl propisky, je neplatna. diky

  1. Dobrý den, v případě použíti červené propisky je pouze problém s jejím okopírováním, ale na platnost to dle mého názoru vliv nemá vůbec. Směnka je prostě napsaná, je čitelná a důležité jsou údaje na směnce zda jsou všechny.

 7. Lze pro všechny případy pochybností na směnce nechat i ověřit podpis (MěÚ, notář) dlužníka, aby se předešlo námitce „to není můj podpis“?
  Děkuji.

  1. Dle všeho to možné je. Není možná vidimace (ověřená kopie), nicméně jsem nikde nenašel důvod proč by nešlo provést legalizaci (tedy ověření pravosti podpisu).

 8. Dobrý den.
  Platíme dluhy za hospitalizovaného bratra, aby nepřišly exekuce. Nejspíš nebude mít jak splatit, ale bude prodávat dům. je možné do směnky napsat, že se zaplatí z prodeje jeho domu? Děkuji

  1. Do směnky toto v žádném případě napsat nemůžete. Spíš sepište smlouvu a směnku použijte až jako případné krytí.

 9. Dobrý den,
  rád bych vypomohl kamarádce bezúročnou půjčkou, ale díky obecně špatným zkušenostem si chci vše pojistit směnkou. Je možné vystavit v jeden den několik stejných směnek? V podstatě je tak použít místo splátkového kalendáře. Není to napadnutelné, že je jedná o podvrh či kopie? Děkuji.

  1. Stačilo si přečíst ještě jeden článek a už znám odpověď. ANO, je to možné, stačí uvést jiné datum splatnosti. Zatím se směnkami nemám žádné zkušenosti, ale mohlo mne to také napadnout. 🙂

   1. Hlavně do směnky nepište např. „do 31. prosince 2016“, ale konkrétně „31. prosince 2016“, protože naše soudy mají takovou fantazii, že i když závazek skutečně vznikl. Mohou takou směnku uznat za neplatnou.

 10. Dobry den, mam dotaz. Lze prodat smenku, pokud je castecne splacena. Smenka zni na 117tis, zaplaceno je 35 tis. A nedoslo k tomu, ze se na zadni smenku provedl zaznam o castecnem splceni. Lze vymahat pokutu 0,5% za kazdy den prodleni, ktera je uvedena na smence v pripade nezaplaceni. A jak by postupoval soud, pokud by smenka byla predana k vymahani. Dekuji za odpoved.

 11. Zdravim,Když jedinec podepsal směnku,kde je pouze podpis a vlastnit to bude nekdo jiny muze ji pouzit proti tomu jedinci ?.To pak ten kdo to podepsal muze rict ze je podpis neplatny,kdyz se pismo částky a písmo podpisu lisi. Poradte prosím

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.