Jak založit společnost s ručením omezeným – s.r.o.

V Česku převládá relativně přežitý názor, že založení společnosti s ručením omezeným je složité a během na dlouhou trať. Řada lidí však má oblibu napřed založit firmu a pak vlastně přemýšlet jak budou podnikat :). Osobně doporučuji před založením s.r.o. si nějaký ten rok zkusit podnikat na Živnostenský list a osvojit si základy účetnictví a načerpat trošku zkušenosti co to podnikání vůbec je a zda na to máte. Přece jenom založení s.r.o. sebou nese určité finanční náklady a povinnosti. Budu-li mluvit za sebe je to již více než rok co jsem se pustil do podnikání a zatím jsem stále na Živnostenském listu a docela se mi to vyplatí, tedy alespoň zatím. Za posledních 3 měsíce jsem založil několik společnosti s ručením omezeným pro zahraniční investory z východní Evropy a v tomto článku přináším kompletní návod jak na to. Není to nic složitého.

První cesta vede k notáři

Abychom mohli v ČR založit společnost s ručením omezeným (s.r.o.) musíme nejprve navštívit notáře a sepsat u něj společenskou smlouvu (více zakladatelů) nebo zakladatelskou smlouvu (jeden zakladatel) formou notářského zápisu ve dvou vyhotoveních (stejnopisech). Jeden budete potřebovat na městský, či krajský soud a druhý zůstane Vám. Ještě jednu „kopii“ budete potřebovat na Živnostenský úřad, zde však doporučuji si zažádat o opis a nikoliv stejnopis, jelikož opis Vás vyjde mnohem levněji (stovky korun) oproti stejnopisům, které vychází i přes tisíc korun a prakticky z „laického“ hlediska se jedna naprosto o to samé. Notář Vám může nabídnout vytvořit i další dokumenty jako je výpis z rejstříku trestu, výpis z katastru sídla atp. využijte to, české notářské kanceláře fungují zároveň jako CzechPoint, ušetříte alespoň čas běháním po poštách a to nemluvím o frontách. Dále Vám notář může nabídnout vyhotovení podpisového vzoru, souhlasu s umístěním sídla atp. opět to využijte stojí to pouze sto koruny. Notáři budete muset sdělit i základní kapitál, který je minimálně 200.000,- Kč (v případě jednoho zakladatele) a 100.000,- Kč (více zakladatelů). Nicméně i v případě základního kapitálu 100.000,- Kč je nutné tento kapitál dorovnat do alespoň 200.000,- Kč v následujících několika měsících.


Do příchodu notáře je dobré vědět název společnosti a zároveň si zkontrolovat zda již neexistuje společnost se stejným, či podobným názvem, jelikož se může stát, že Vás nezaregistrují v případě stejného názvu nebo Vás v budoucnu zažaluje firma s podobným názvem za zneužití obchodního jména atp., prostě buďte originální ;). Dále musíte vědět kde bude Vaše firma sídlit, jelikož Vám majitel sídla musí dát: souhlas s umístěním sídla, který jak jsem psal výše může vyhotovit notář (doporučuji). Ideální je, pokud jste sami majitelem sídla tak si to podepíšete rovnou sami, je-li to někdo jiný je dobré, když přijde dotyčný s Vámi k notáři, jelikož souhlas s umístěním sídla budete potřebovat celkem 2x a minimálně jeden musí být notářský ověřený (městský soud) a postačí jeden neověřený (živnostenský úřad). Pokud s Vámi dotyčný nemůže, předáte mu souhlas s umístěním sídla od svého notáře a on jej může podepsat a ověřit u nejbližšího libovolného notáře. Vlastní-li sídlo firma a nikoliv fyzická osoba, budete potřebovat souhlas s umístěním sídla od dané firmy, kde za ní dává souhlas většinou jednatel.

Celkové náklady za notáře v případě jednoho zakladatele budou kolem 5.000 Kč a za tyto peníze byste si měli odnést:

 • 2x zakladatelské smlouvy – stenopis (1x pro Vás, 1x pro soud)
 • 1x žádost o zápis na soudě
 • 1x zakladatelská smlouva – opis (1x pro živnostenský úřad)
 • 1x výpis z rejstříků trestů (pro soud)
 • 2x výpis z katastru (1x soud, 1x živnostenský úřad)
 • 2x souhlas s umístěním sídla (1x min jeden notářský ověřený pro soud, 1x pro živnostenský úřad)

Návštěva v bance

Po návštěvě notáře si v zásadě můžete vybrat zda pojedete do banky nebo na živnostenský úřad. Já většinou s klienty zamířím do banky, aby jsme obdrželi číslo účtu kam složit peníze. Můžete si vybrat libovolnou banku v České republice, která otevírá účty pro právnické osoby (já dávám přednost Fio bance). V bance budete muset předložit doklad totožnosti a zakladatelskou smlouvu k okopírování bankovním poradcem. Bankovní poradci budou se vším rychle hotoví a vytvoří Vám účet pro složení základního kapitálu. Na tento účet pak musíte složit potřebný základní kapitál (standardně 200.000,- Kč). Kapitál můžete složit v hotovosti na přepážce pokladny nebo zadat bankovní převod. Ve chvíli kdy budou peníze na účtu Vám banka vydá potvrzení pro soud o složení základního kapitálu.

Zde bych chtěl říct snad jen dva postřehy:

 1. Účet pro základní kapitál je speciální a po založení společnosti, dojdete do banky a zrušíte jej. Banka Vám vytvoří nový již standardní účet (nové číslo účtu) pro společnost a převede Vám tam základní kapitál.
 2. Vložíte-li peníze na účet, který slouží pro základní kapitál, nemůžete je užívat až do rozhodnutí soudu (registrace společnosti).

Živnostenský úřad – minimum byrokracie

Nejlepší zkušenost mám s živnostenskými úřady, nevím proč, ale zde jde vše snadné a ať to bylo kdekoliv tak mi ochotně poradil. Na živnostenském úřadě je potřeba vyplnit CRM -jednotný registrační formulář, registrace právnické osoby. Důležité je, abyste věděli co bude oblast vašeho podnikání pokud budete volit živnost volnou tak budete mít na výběr z 80 směrů podnikání mezi nimi naleznete např. tolik oblíbené zprostředkování obchodů a služeb, velkoobchod a maloobchod, reklama a marketing atd. Pak jsou živnosti vázané a tam je potřeba různé koncese, s tím neporadím, jelikož nemám tu zkušenost.

Pokud si nebudete vědět s vyplněním formuláře vyplňte alespoň hlavičku název a sídlo společnosti, ať úřednicí(e) vidí snahu a se zbytkem Vám určitě poradí. Pokud si budete vybírat ze živností volných tak si jich tam můžete zaškrtat kolik uznáte za vhodné a cena nebude vyšší než 1.000,- Kč. Volné živnosti se počítají jako jedna, i když zvolíte více.

Na živnostenském úřadě budou od vás kromě dokladu totožnosti a vyplněného formuláře potřebovat, zakladatelskou nebo společenskou smlouvu (viz. První cesta vede k notáři – opis). Po úspěšném vyřízení Vám během chvilky vydají dokument o registraci na živnostenském úřadě a s to je vše co jsme potřebovali.


U soudu

Samotné založení společnosti typu s.r.o. se provádí na rejstříkových soudech těmi jsou městský soud v Praze a krajské soudy po republice. Zde odevzdáte všechny dokumenty, které jsme posbírali u všech institucí viz. výše. Dojdete si na podatelnu, kde musíte zakoupit kolky v hodnotě 5.000,- Kč a následně po nalepení kolku na žádost o zapsání do rejstříků, můžete podat žádost. Nezapomeňte všechny dokumenty a výpis z banky, pokud by něco chybělo tak Vás soud vyzve, k doplnění. Důležité co jsem pochopil, aby nebyla žádná chyba v samotné žádosti, protože nové kolky by opět stály 5.000,- Kč. Nezapomeňte si vzít číslo jednací, aby jste si mohli zavolat, kdy bude Vaše žádost vyřízená a pokud si chcete rozhodnutí vyzvednout osobně nezapomeňte na soudě na to upozornit. Soud má na rozhodnutí o zapsání 5 pracovních dnů.

Moje poslední zkušenost z 8.3.2011 kdy jsem zakládal pro investora novou firmu byla taková, že 9.3.2011 bylo ji rozhodnuto. Takže pokud si v pondělí ráno vstanete vše vyběháte, složíte, uhradíte a bude vám přát štěstí vyššího soudního úředníka tak následující den máte firmu. Standardně počítejte s 5-7 dny zakládání. Dá se to celkem stihnout rychle.

Cena, Čas, Doplnění

Sečteme-li všechny výdaje na založení společnosti s ručením omezeným s jedním zakladatelem:

 • Notář (se všemi potřebnými dokumenty): cca do 5.000,- Kč
 • Živnostenský list: 1.000,- Kč = 1 živnost (volné živnosti se počítají jako jedna živnost)
 • Rejstříkový soud: 5.000,- za zápis

Ohledně časové náročnosti při troše štěstí je teoreticky možné otevřít společnost během dvou dnů. V průměru však při dalších lidských povinnostech trvá 5 až 10 dnů.

Na závěr, jelikož 90% mých podnikatelských aktivit je s občany, jenž nejsou občané České republiky. Chci doplnit, že v případě výpisu z rejstříku trestu je nutné soudu dodat i výpis z rejstříků trestu kde má daný člověk občanství. Takový výpis musí být přeložen úředním překladatelem.

Máte-li dotazy k založení společnosti? Nebo se chce podělit o názor? Můžete tak učinit v diskuzi pod tím článkem!

4 komentáře u „Jak založit společnost s ručením omezeným – s.r.o.“

 1. Хотим выразить огромную благодарность Александру за данную статью и помощь в открытии фирмы. С полной ответственностью рекомендуем его как надежного и знающего человека.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.