Pravá tvář Kuby – část druhá – Jak cestovat po Kubě

Další zajímavé zážitky z Kuby na sebe nenechaly dlouho čekat. Bydlela jsem s přítelem v jedné okrajové části Havany. Je vzdálená přibližně 30 minut jízdy autobusem od centra. Na jednu stranu jsem byla ráda, protože bydlet v centru znamená být neustále uprostřed všeho dění a já jsem spíše člověk, který má večer rád svůj klid. Na druhou stranu, jak mi přítel vysvětlil, má bydlení na okraji města jednu zásadní nevýhodu. Kdykoliv potřebujete jet do centra cokoliv zařídit, musíte si zvolit jeden z prostředků městské dopravy. Na tom by nebylo nic až tak divného, vždyť u nás v ČR cestujeme městskou dopravou dnes a denně. Ale v tomhle případě byla situace trochu jiná. Na Kubě totiž nikdy vlastně nevíte, kdy něco pojede.

Krásný veterán- Chevrolet 1951
Krásný veterán- Chevrolet 1951

 

Tohle platí většinou pro autobusy. Pokud budete mít štěstí, přijdete na zastávku chvilku předtím, než nějaký autobus pojede. Pokud patříte ke „smolařům“, můžete na autobus čekat také hodinu, dvě nebo i více. Na Kubě totiž neexistuje žádný plán toho, jak by měly autobusy jezdit, takže prostě musíte jít a zkusit to. Tento typ autobusů je určeny především pro kubánské obyvatele, neboť jedna cesta v tomto autobuse stojí pouze $0,40 CUP (kubánské peso), v přepočtu na české koruny je to jako byste zaplatili 0,40Kč, což je téměř zadarmo. Tohle mě mile překvapilo. Autobusem máte možnost se dostat kamkoliv po Havaně a nezáleží, zda jedete pouze 1km nebo 50km, vždy platíte stejnou cenu. Také se však musíte připravit na nesnesitelné horko, které v těchto autobusech panuje, nejsou totiž klimatizované. Avšak mohu vřele doporučit lidem s dobrodružnou povahou, já jsem si to opravdu užila a to jsem autobusem cestovala téměř vždy a všude.

Jednou jsem nastoupila do autobusu a nebylo místo k sezení. Najednou jsem si všimla, že pán, který seděl kousek ode mě se najednou zvedl a pokynul mi, abych si sedla. Bylo mu přibližně 70 let. Nevěděla jsem co mám dělat, neboť mi přišlo nevhodné, abych si sedla na jeho místo. Jsem sice žena, to ano, ale on je starý pán a potřebuje sedět více než já. Nakonec jsem si však sedla, neboť mi přítel vysvětlil, že pokud bych tak neučinila, toho pána by se to dotklo. Díky této zkušenosti jsem si vzpomněla na své rodné Čechy. Mnohokrát jsem cestovala po České Republice přeplněnými autobusy a ve většině případů mladí lidé nepřenechali jejich sedadlo starším spolucestujícím a někdy dokonce ani těhotné ženě! Tohle by se na Kubě opravdu stát nemohlo. Jakmile do autobusu vstoupí starý člověk či žena, mladí lidé si okamžitě stoupají, aby jim uvolnili místo. Z tohoto se máme ještě co učit.


Taxi Chevrolet z roku 1950
Taxi Chevrolet z roku 1950

Další možnost, jak se přepravit do centra jsou taxíky, na Kubě jim říkají- Almendrones. Tvoří je sice stará, ale za to nádherná auta- veteráni. Je to opravdový skvost zejména pro milovníky starých aut. Představte si, že se proháníte po silnicích v Chevroletu nebo Cadilacu z roku 1950. Je to opravdu neobyčejný zážitek a turisty velice oblíbený. Máte pocit jako byste se právě ocitli v muzeu aut. Tato možnost dopravy je dražší, stojí přibližně $20 CUP (kubánských pesos). Pro běžného turistu je to přibližně 20 korun českých, což je výborná cena, ale pro Kubánce je to cca. 5,7% z jejich měsíční výplaty, která činí v průměru přibližně 350-400 CUP (kubánských pesos). Z tohoto příkladu je vidět, že finanční situace Kubánců není nijak růžová.

Další možností cestovat jsou kamiony. Je to ta z nejdobrodružnějších možností dopravy na Kubě. Nevyužívejte ji, pokud se vám dělá špatně. Já jsem si tuto pravou kubánskou atmosféru skutečně užila. Doporučuji tuto možnost, pokud se chcete o Kubáncích dozvědět co nejvíce z jejich tradicí a kultury. Kubánci jsou totiž velice přátelští a milí lidé a moc rádi si povídají. Navíc tato možnost není příliš drahá, cena se pohybuje kolem 5 CUP, asi jako 5 korun českých.

Pro ty nejnáročnější cestovatele jsou k dispozici také klasické taxi, klimatizované. Avšak cena jedné cesty je přibližně 6-7 CUC (konvertibilní peso), což je přibližně od 150-180 Kč. A pro Kubánce je tato možnost pohodlného cestování prakticky vyloučena. 6 CUC je totiž asi 150 CUP (kubánských pesos), což je téměř polovina jejich měsíční výplaty. Navíc tato cena se platí za každých cca. 10 kilometrů.


Asi vám nemusím říkat, jak jsem se mnohokrát styděla, že já česká občanka jsem měla možnost využít klasické i klimatizované taxíky a Kubánci, kteří jsou na Kubě doma a je to jejich země tuto možnost nemají a většina z nich ani nikdy mít nebude.

Zkusme se nyní společně zamyslet nad tím, jak by se nám žilo s cca. 400Kč na měsíc u nás v České Republice. Co byste si za tuto částku mohli koupit? Téměř nic, že? Přijde vám to neuvěřitelné? Bohužel toto je na Kubě realita. Přesto všechno jsou Kubánci velice hrdí lidé.  Lidé, které jen tak něco nezlomí. A tak každodenně dál bojují o svá životní práva, bojují za změnu. Z celého srdce doufám, že jednoho dne tento boj vyhrají.

Přeji příjemné zamyšlení se nad tímto článkem, hezký den a doufám, že se budete těšit na další pokračování o Kubě.

S láskou vaše Monika.

Doprava na Kubě
Doprava na Kubě

Autor

monika

Zajímám se o žurnalistiku, psychologii, cestování, tvorbu webových designů a log. Jsem veselá a nesnáším faleš. Mým životním motem je: Nesni svůj život, žij svůj sen!

11 komentářů u „Pravá tvář Kuby – část druhá – Jak cestovat po Kubě“

 1. Chtěl bych se zeptat jak je to s cestováním na Kubu např s kolem a zda mohu volně s kolem cestovat? Děkuji.

  1. Dobrý den,

   moc Vám děkuji za komentář. Cestovat na Kubu s Vaším vlastním kolem je možné. Dokonce znám skupinu lidí od nás z ČR, kteří jezdí na Kubu pravidelně za účelem cyklistiky. Všichni mají s sebou kolo vlastní a nejsou s tím žádné problémy. Z jejich každoročního vyprávění také vím, že si to opravdu užívají. Na kole se lze dostat prakticky kamkoliv a vidět velice zajímavá místa. Cestu na Kubu Vám mohu jen doporučit a pokud se pro ni rozhodnete, přeji Vám mnoho krásných zážitků. Pokud budete mít jakékoliv další dotazy, velmi ráda Vám na ně odpovím. S přáním krásného dne. Monika.

   1. Dobrý den Moniko. Na podzim se chystáme s kamarády vycestovat na Kubu s vlastními koly. Prosím Vás o zaslání kontaktního emailu některého z Vašich přátel,kteří na Kubu jezdí za účelem cykloturistiky,jak uvádíte ve svém příspěvku. Rád bych získal pár aktuálních praktických zkušeností z pohledu cyklisty. Děkuji Zdeněk Zezulka.

 2. je to moc zajímavé. A ty fotky jsou také moc hezké. no 400 Kč měsíčně, to bychom dlouho nepřežili.

  1. Dobrý den,

   moc Vám děkuji za komentář k mému článku. Jsem velice ráda, že se Vám líbí. Je to pro mě inspirací pro další pokračování.
   S přáním krásného dne,
   Monika.

 3. Dobrý den, Váš článek se mi moc líbí a těším se další pokračování, kde nám napíšete další zajímavosti o pobytu na Kubě.

  1. Dobrý den,

   velice Vám děkuji za Váš milý komentář. Již brzy se dočkáte dalšího článku a pevně doufám, že se bude líbit tak, jako ty předchozí.
   S přáním krásného dne,
   Monika.

 4. Dobrý den,
  mám koupenou letenku na Kubu, na týden. Chci i za tu krátkou dobu poznat, co půjde. Prosím o názor, jestli je problém, že budu sama. Díky. Iva

  1. 妊娠中にお姑さんを見送られたとは・・・大変でしたね。現在は大過なく過ごされていらっしゃいますか?御家業の元どうしても多忙かと思われますが、大切なお身体です。どうかご自愛されて下さいね!!私は8年前、34歳の時2番目の子を出産しました。実家があるにはありますが、実母がヒステリー性でちょっとしたことで切れすぐに暴言を吐く為、元から頼る気も無く病院からまっすぐ自宅に帰って来ました。夏休みを挟んでいましたが長男は年長園児、送り迎えも新生児の世話もすべて一人・・・退院してから横になってゆっくり休めたことなど、まったくありません。夫が帰宅すれば出来る限りの手伝いをしてくれましたが、それでも日中は家事育児に追われ通し。辛くなかったと云えば嘘になりますが、気疲れすることなく自分のペースで諸々進められたのでその分気は楽でした。『私が頑張らなくちゃ!!』と脳内が興奮状態にあったのは確かかも知れませんが^^;今思ってもかなりの無理をしたな・・・とは思います。当時は別段体調を崩すことも無かったので『何だ休まなくてもこんなものか、楽勝楽勝』と自分の身体を労わることなく猪突猛進してきましが、これからどんな弊害が出て来るのか正直ヒヤヒヤものです。今までこれと云って問題なく過ごしてこれãjullie, vandaar dat ik je aanraad om contact op te nemen met je accountmanager…mvg,ChrisVN:R_U [1.9.11_1134]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.