Pravá tvář Kuby – část třetí – Magická Jibacoa

Dnes opět zasedám k počítači, abych pro vás napsala slíbené pokračování o Kubě. Ráda bych vám nyní přiblížila jednu z mých nejoblíbenějších částí Kuby, kterou se stala Jibacoa.

Když se řekne Kuba, většině lidí se vybaví Varadero. Jibacoa je tak trochu opomenutá. A je to opravdu velká škoda. Varadero je sice překrásné, ale pokud celou svou dovolenou strávíte pouze tady, nedozvíte se téměř nic z opravdového života na Kubě. Klasického Kubánce zde téměř nepotkáte. Já jsem přeci jen dobrodružnější povahy, a když cestuji do země, kde jsem ještě nikdy nebyla, upřednostňuji vidět to, co je pro danou zemi typické, poznat kulturu a místní lidi. Proto jsem si k jedné ze svých prvních cest po krásách Kuby vybrala právě Jibacoa.

Prosluněná Jibacoa
Prosluněná Jibacoa

Jibacoa byla až do prosince roku 2010 částí provincie Havana. Avšak 1. 1. 2011 byla oficiálně zařazena jako součást nově vzniklé provincie Mayabeque.

Jibacoa je vzdálena přibližně 60 km na východ od hlavního města Havany a přibližně 7 km od městečka Santa Cruz del Norte. Zvětšit mapu

Pokud upřednostňujete luxusnější ubytování, doporučuji vám hotel Breeze Jibacoa, je čtyřhvězdičkový a v hotelovém komplexu je umístěn bazén s lehátky. Také Villa Tropico patří ke komfortnějším možnostem ubytování, má sice jen 3 hvězdičky, ale je turisty velice oblíbená.

My jsme si k pobytu vybrali Villa Loma. Mohu říci, že tak krásný výhled na moře, jako je odsud, jsem ještě nikdy neviděla. Místo mě naprosto okouzlilo a kdykoliv jsme měli čas se na Jibacoa vrátit, chtěla jsem zarezervovat pobyt jedině zde. Villa Loma je tvořena mnoha dvoupatrovými domky, které jsou umístěny v mírném kopci. Proto je odsud opravdu kouzelný pohled na rozprostírající se pláž, azurové moře a dech beroucí západ slunce. Toto místo je naprosto ideální pro romantickou a ničím nerušenou dovolenou.


Pro cestu do Villa Loma je nejlepší zvolit taxi službu. Za jednu cestu z Havany na Jibacoa zaplatíte přibližně 30CUC (konvertibilních pesos), což je přibližně 720Kč. Já jsem cestovala s přítelem klasickým autobusem za cenu cca. 20CUP (kubánských pesos). Je to přibližně 20Kč, ale tato forma cestování lze uskutečnit jen v případě, že znáte někoho, kdo je přímo z Kuby a můžete cestovat s ním. Bez zkušeností je totiž velice těžké rozpoznat, kde který autobus staví.

Na místo jsme dorazili kolem dvanácté hodiny ranní. Už od chvíle, kdy jsme vystoupili z autobusu, jsem na své tváři ucítila závan teplého mořského vzduchu. Přímo před námi se rozprostíral velký areál. Po pravé straně areálu je umístěna restaurace s bazénem a malý bar. Po levé straně stojí hlavní budova, která slouží k registraci nových hostů. Připnou vám zde na ruku modré náramky, které vás opravňují využívat všechny služby v areálu, mezi které patří dvě restaurace, dva bary, bazén a dětské hřiště.

Během deseti minut nás paní recepční zapsala do knihy hostů a odevzdala nám klíč od domku. Tyto domky jsou dvoupatrové, každé patro má vlastní vchod. Za jedno patro se za noc platí 15CUC (konvertibilních pesos), což je cca. 360Kč. Je to vlastně takový apartmán, uvnitř vás to jistě velice mile překvapí. Je zde prostorný obývací pokoj, velká pohodlná pohovka, stolek, televize, lednice a po straně také malá kuchyňská linka. Na druhé straně apartmánu je prostorná ložnice vybavená skříněmi, postelí, velkým krásným zrcadlem a samozřejmě klimatizací. Součástí apartmánu je také koupelna se sprchovým koutem. Musím říci, že jsem byla opravdu nadšená, je tu velice krásně a útulno. Cítila jsem se jako doma. Co mě ale nadchlo nejvíce, byl obrovský balkon, díky jehož poloze máte překrásný výhled dolů na pláž a na moře. My jsme balkón opravdu hojně využívali, zejména k romantickému posezení při večeři. Západ slunce je zde opravdu neobyčejným zážitkem.

Domky Jibacoa
Domky Jibacoa

Vzhledem k tomu, že turisté o Jibacoa většinou neví, na místních plážích není moc rušno. Díky tomu si zde více odpočinete, zvláště pokud jste z velkoměsta a preferujete klidnou dovolenou. Nejkrásnější pláž je přímo u Villa Loma. Je poměrně čistá a moře krásně azurové. Pokud jste milovníci šnorchlování, budete nadšeni. Vstup do moře je mírný, takže je Jibacoa vhodná i pro rodiny s dětmi. Představte si, jak ležíte na pláži, opalujete se a nad hlavou je modrá obloha bez jakéhokoliv mráčku. Já jsem si v tomto duchu užila celý týden.

Azurové moře
Azurové moře

V okolí je jeden malý market, kde jsou k dostání základní věci, jako je voda, různé druhy džusů, sušenky, slané pečivo, bonbóny, mnoho druhů čokolád, zmrzlin a také oblečení na pláž, trička, letní plážová obuv, sluneční brýle, krémy a mnoho dalších věcí. Od místních farmářů je zde k dostání pravý kubánský jogurt. Je to opravdu delikatesa. Není nijak upravovaný a opravdu cítíte velký chuťový rozdíl v porovnání s jogurty z obchodů. Také když farmáře poprosíte, určitě vám k jogurtu přidá i hrstku cukru, se kterým je kubánský jogurt nejlepší. Lidé jsou zde velice příjemní a s čímkoliv vám rádi pomohou.


Pokud jste milovníci rumu, nebo jste jen zvědaví, doporučuji vám výlet do Santa Cruz del Norte. Je zde totiž továrna slavného rumu Havana Club. V místním obchůdku si můžete vybrat z opravdu velkého množství rumů. Mají nekonečně mnoho příchutí. Pokud máte radši silnější, můžete zkusit Havana Club- Gran Aňejo 7 aňos (7 let starý) nebo Aňejo Especial (speciální).

Havana Club
Havana Club

Dovolená na Jibacoa  se pro mě stala výjimečným zážitkem, který navždy zůstane v mé paměti.

A pro své věrné čtenáře jsem dnes připravila malé překvapení. Recept na originální nápoj Cuba Libre:

1 a půl panáka Havana Club- Aňejo Blanco (bílý rum), Coca Cola- množství dle vaší chuti, plátek citronu- do koktejlu vymačkat šťavu, led- dle chuti, plátek citronu na ozdobení sklenice.

Přeji vám hezké zážitky při čtení mého článku. Doufám, že si vychutnáte pravou Cuba Libre a že se budete těšit na další pokračování o Kubě, malém  tropickém ráji.

Příjemný den vám přeje Monika.

Autor

monika

Zajímám se o žurnalistiku, psychologii, cestování, tvorbu webových designů a log. Jsem veselá a nesnáším faleš. Mým životním motem je: Nesni svůj život, žij svůj sen!

5 komentářů u „Pravá tvář Kuby – část třetí – Magická Jibacoa“

 1. S Vašimi články o Kubě jsem začal věřit, že je to opravdu magické místo plné překvapení. Pravda je, že díky Vám jsem zjistil mnoho detailů o tomto tajemném ostrově. Chci Vás poprosit, zda je možné, abyste napsala další informace o Kubě tak, jako jste to napsala teď o Jibacoa. Také o tom jací jsou kubánští lidé a nějaké vaše typy na cestování.
  Děkuji za sdílení těchto informací s ostatními.

  1. Dobrý den,

   moc mě těší, že mají články tak velký úspěch. Můj další článek se bude zabývat zdravotnictvím a školstvím na Kubě, což je opravdu zajímavé téma a poté se chci věnovat dalším turistickým cílům na Kubě. Mohu Vám slíbit, že se dozvíte ještě mnoho nových zajímavostí.
   Doufám, že se pokračování bude líbit.
   Hezký den.

 2. Velice se mi líbil Váš další článek a podle vašeho popisování místa Jibacoa věřím, že je to velmi krásné a romantické místo. Těším se na další pokračování.
  Hezký den

 3. Musím říci, že při čtení tohoto článku jsem měla pocit,že jsem přímo tam. Zvláště po letošním nepovedeném létě by mi taková dovolená jenom prospěla. A je to opět velice pěkně napsaný článek.

  1. Dobrý den,

   velice mě těší Váš zájem o mé články. O kubě se krásně píše, neboť tato země je velmi rozmanitá a lidé zde jsou velmi přátelští. Žila jsem tam rok a již se těším až se tam opět podívám. Snad příští rok…

   Přeji Vám krásný den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.