Pravá tvář Kuby – Exkluzivní rozhovor (1.)

Camilo Cienfuegos- národní hrdinaPři jedné za svých cest po Kubě se mi podařilo získat velice cenný rozhovor, o který se s vámi chci nyní podělit. Poskytl mi ho jeden pán, žijící na Kubě již 60 let. Jeho přáním však bylo nezveřejňovat jeho jméno. Základem rozhovoru bylo 24 otázek, které jsem si pečlivě připravila a o kterých jsem si jistá, že vám pomohou pochopit systém na Kubě.

Dnes vám přináším první část tohoto zajímavého rozhovoru. Odpovědi nejsou nijak upravované, jsou pouze přeložené ze španělského jazyka do českého.

Okouzlující západ slunce
Okouzlující západ slunce

 1) Jak funguje politický systém na Kubě? Kdo má v rukou moc?

 Fidel Castro má kompletní moc, dokonce i nyní, když jeho bratr Raúl je presidentem. Fidel Castro se stále politicky angažuje a je považován za idol země a systému.

 2) Komunismus je systém, který má sloužit především lidem a jeho základní myšlenka spočívá v tom, aby všichni lidé měli stejně. Je tomu na Kubě opravdu tak?

 Pravá idea komunismu spočívá v tom, že všichni budou mít v životě stejné možnosti. To byla na začátku idea komunistického systému na Kubě, ale z historických důvodů a z důvodu, že se Kuba vydala jinou cestou, než jaká byla původní myšlenka komunismu v Marxových knížkách, realita na Kubě je nyní jiná. Existují velké rozdíly ve společnosti a první cíl komunismu je bitva mezi sociálními třídami a na Kubě je tento boj velkým problémem. Na Kubě existují sociální třídy a rozdělují takzvané „normální lidi“ od lidí, kteří pracují ve vládě nebo lidí, kteří mají rodinu v zahraničí, a ta jim může ekonomicky pomáhat. Tyto problémy Kubánce velice rozdělují.


 3) Jak si vysvětlujete, že se komunismus na Kubě udržel 52 let a stále přetrvává?

 Myslím si, že důvod je historický. Naše země je poměrně nová, byli jsme kolonií Španělska přibližně 400 let, poté jsme se stali Republikou, která byla charakterizována korupcí a spoluprácí s USA. Vláda se tak moc nezajímala o situaci lidí na Kubě a jejich budoucnost. Více mysleli na peníze a na dobrý vztah s vládou USA. Posledním prezidentem byl F. Batista, který byl velice špatným diktátorem. Fidel Castro se svojí revolucí ukončil tuto situaci na Kubě a to nám ukázalo nové možnosti k vybudování nové země bez problémů, jakými je prostituce, hry, korupce, mafie. A to byl první cíl systému.

Základní myšlenka systému je dobrá, stala se velkým krokem kubánské společnosti. Jak řekl jeden významný člověk, Fidel Castro dal Kubě místo na mapě. Před revolucí nikdo nevěděl, kde je Kuba a co Kuba vlastně je. Od roku 1959 má Kuba významnou roli v politickém a historickém světě.

Kubánská revoluce má v současné době mnoho problémů. Začátek revoluce ale dal lidem mnoho dobrého, jako například kvalitní zdravotní a vzdělávací systém.

 4) Nedávno jsem obdržela email s fotografiemi, které byly pořízeny v zemích, kde lidé trpí hlady a silnou podvýživou. U jedné z fotografií byl název „Kuba“. Je tato fotografie pravdivá nebo se jedná o lež?

 Ekonomická krize přinesla mnoho problémů pro společnost a je pravda, že normální lidé na Kubě nemohou jíst to, co chtějí. Je těžké mít dostatek jídla na celý měsíc pro celou rodinu. Výplata na to nestačí. Dokonce zemědělství, i když bývá hodně horko, je velkým problémem, protože vláda schvaluje mnoho zákonů, které nenechají zemědělství a ekonomiku dostatečně růst. Vláda chce kontrolovat vše. Tohle přineslo další problémy s jídlem, což je teď jedním z největších problémů na Kubě. Ale to neznamená, že na Kubě lidé umírají hlady. Na Kubě lidé mají hlad, ale neumírají hlady. Možná, že nemůžete jíst přesně to, co byste chtěli, ale obrázky které popisujete, jsou pořízeny jistě někde v Africe. To není skutečná Kuba.

 5) Kuba je známá jako země s přídělovým systémem potravin. Mohl byste nám říci, jak tento systém funguje a na jaké potraviny a v jakém množství se příděl vztahuje?

 Kuba je známá svým přídělovým systémem. Tento systém byl například také v Německu za vlády Hitlera a Stalin zavedl tento systém v Sovětské Unii. Dokonce si myslíme, že Kuba okopírovala tuto metodu od Stalina.

Základ systému tvoří malý sešit. Pro každou domácnost je jeden a je v něm uvedeno, kolik lidí žije v domě. Každý měsíc, když si jdete koupit jídlo, dají vám příděl dle toho, kolik lidí žije v domácnosti.

Pro vaši představu, je zde 1 malý chléb na osobu- na jeden den, 2,7kg rýže na osobu na měsíc. Na příděl se vydávají pouze základní produkty, jako jsou fazole, rýže, cukr, sůl…

V případě mléka platí příděl pouze pro děti do 7 let a vydává se přibližně 1 litr mléka každé 2 dny. Pokud je v domě někdo nemocný, doktor napíše papír, díky kterému tento člověk dostane například větší příděl masa.

V přídělové knížce je také například pasta na zuby, mýdlo, nejzákladnější produkty, které domácnost potřebuje. Pravda ale je, že tyto produkty nikdy nestačí na celý měsíc a lidé je musí hledat jinde.

Tento systém ale není všude stejný, například v Havaně lidé nemají rozsáhlé zemědělství, neboť se jedná o velké město a příděl poskytuje cca. 6 vajec na osobu na měsíc. Ale v malých městech vejce na příděl nedávají, neboť zde lidé mohou chovat kuřata sami. Ale samozřejmě ne všichni kuřata skutečně chovají.


 6) Prakticky na každém rohu Kuby je vidět nějaká malba připomínající revoluci či Fidela Castra. Mohl byste vysvětlit proč je zde revoluce tak silně propagována?

 Myslím si, že je to částí politického systému. Jako velká reklama o komunistickém systému. Před 8 lety byl v TV pořad. Kdo vyhrál, získal rezervaci na Varaderu či jiném turistickém místě. Ale jednoho dne Fidel Castro řekl, že tohle poskytuje lidem materiální věci. Řekl, že je lepší dát lidem něco, co utvrzuje jejich vzdělání, například knihy. Poté Castro nechal odstranit všechny reklamy a nechal pouze politickou propagandu.

 7)      Kubánská vláda vždy vychvaluje systém zdravotnictví a školství na Kubě. Je tento systém opravdu tak bezchybně propracovaný a pro samotné Kubánce výhodný?

 Systém zdravotnictví a školství je něco, co každý Kubánec musí respektovat. Pravda je, že dokonce, i když je tento systém zadarmo, pro normálního Kubánce je komplikovaný. Pokud budete mít například bolesti hlavy a půjdete za místním doktorem, pravděpodobně nebudou mít aspirin. Ale pokud máte například rakovinu, HIV nebo nějakou závažnou nemoc, pošlou vás za specialistou a v tomto případě máte všechny léky, které potřebujete, nejlepší péči lékařů a dokonce zde můžete najít i jednoho z nejlepších světových lékařů pro danou problematiku. Je pravda, že máme výborné doktory, velice dobré nemocnice a mnoho výhod ve zdravotnickém systému.

Systém školství je zadarmo od první třídy až po univerzitu. Pokud jste ale učitelem, nemáte mnoho možností, a proto málokdo na Kubě chce být učitelem.

Myslím si, že pokud se na danou problematiku podíváte dobře, nic v životě není zadarmo. Odkud přicházejí výplaty pro učitele a doktory? Odkud se berou léky? Vláda vám tohle dá zadarmo, ale potřebují za to zaplatit. Odkud má stát peníze? Jsou to peníze, které má stát od pracovníků. Takže nakonec zdravotní i školský systém je zaplacený prací zaměstnanců. Pokud pracujete, váš plat obsahuje daň, kterou platíte za tyto systémy. Takže nakonec nic není zadarmo.

Camilo Cienfuegos- národní hrdina
Camilo Cienfuegos- národní hrdina

Doufám, že se vám první část rozhovoru líbila a že se budete těšit na jeho další pokračování, které uveřejním již brzy. V druhé části se dozvíte odpovědi například na otázku- Proč jsou na Kubě dvě měny či na otázku- Problematika vztahu mezi Kubou a USA.

Krásný den a příjemné počtení vám přeje Monika.

Autor

monika

Zajímám se o žurnalistiku, psychologii, cestování, tvorbu webových designů a log. Jsem veselá a nesnáším faleš. Mým životním motem je: Nesni svůj život, žij svůj sen!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.