Pravá tvář Kuby – Exkluzivní rozhovor (2.)

Katedrála- Santiago de CubaMilí čtenáři, dnes vám přináším druhou část rozhovoru, kterou mi poskytl člověk, který na Kubě žije celý svůj život a má tedy o této zemi nejlepší informace. Tato část navazuje na část první, která byla uveřejněna dne 1.8. V dnešním pokračování uveřejňuji dalších 6 otázek a odpovědí, týkajících se systému na Kubě. Věřím, že se tento rozhovor pro vás stane poučným a zajímavým a že snáze proniknete do systému této nádherné země.

Katedrála- Santiago de Cuba
Katedrála- Santiago de Cuba

8)Neustále se v médiích objevuje problematika vztahu mezi Kubou a USA. Jak vidíte tento problém vy a v čem vlastně spočívá?

Pokud budu chtít uvést jednoduchou odpověď, řeknu, že je to proto, že USA si vždy chtěla Kubu přivlastnit. Vždy pro ně bylo velice zajímavé, aby měli místo kam jezdit na dovolenou, užít si moře. Navíc Kuba je báječné místo, odkud lze kontrolovat celou latinskou Ameriku.

Na začátku 20. století kubánská vláda otevřela dveře pro spolupráci s USA. Poté, když se moci chopil Fidel Castro, čekal určitou pomoc od USA, ale USA se o něj nikdy příliš nezajímala. To ho rozzlobilo, a proto se rozhodl jít versus USA. Proto se dle mého názoru rozhodl jít cestou komunismu. Potřeboval určitou pomoc, a když se mu jí nedostalo od USA, obrátil se k Sovětské unii. Od té doby začala jistá nesnášenlivost mezi Kubou a USA.

Dalším bodem mezi rozpory se stal prezident Bush, který také zapříčinil mnoho vztahových problémů mezi oběma zeměmi. Současný prezident Obama nyní trochu zklidnil situaci.


9) Jaká je současná ekonomická situace Kuby?

Ekonomika na Kubě je zničená, pro tohle nemám slova. Nejdůležitější ekonomickou aktivitou byl vždy cukr. Po pádu Sovětské unie se cukr téměř přestal vyrábět a to jsme byli nejdůležitějším státem ohledně produkce cukru. Nyní dokonce cukr importujeme, neboť ho nemáme dostatek ani pro nás samotné.

Poté se Kuba začala aktivně věnovat cestovnímu ruchu a nyní žije z neustálého přílivu turistů, protože se stala velice oblíbenou destinací.

10) Nedávno celý internet zasypaly informace ohledně toho, že Kuba otevře možnosti pro podnikání. Jak je to s podnikáním na Kubě nyní a co si slibujete od plánovaných změn?

V roce 1968 proběhla na Kubě tzv. „La Ofensiva Revolucionaria“ a Kubáncům bylo vzato malé podnikání, které do té doby bylo povolené. Například sem patřila kadeřnictví, kosmetické salony, fotografické salony atd. Tyto malé podniky nebyly sice uzavřeny, ale stát převzal jejich kontrolu. Nebyly tedy více privátní, ale státní.

V roce 1994 byla opět otevřena možnost malého podnikání. Bylo ale možno podnikat pouze v určitých profesích. Stát zveřejňoval list profesí, ve kterých bylo možné podnikat. Lidé si tak rychle pořídili licence, ale poté byla tato možnost znovu uzavřena.

V současné době je opět možno tuto licenci získat a také byl rozšířen seznam profesí, ve kterých lze podnikat. Podmínky jsou tedy více otevřené. Myslím si, že je to první krok, ale je ještě třeba vyřešit mnoho nedostatků. Například můžete mít malou restauraci, ale může v ní být maximálně 12 hostů ve stejnou dobu. Jste tedy neustále něčím limitováni.

Doufám tedy, že v této otázce nastane ještě hodně změn k lepšímu.

11) Proč na Kubě existuje dvojí měna (CUC- konvertibilní peso a CUP- kubánské peso)?

Nevím proč. Ale v historii jsme měli vždy kubánské peso a před rokem 1994 bylo zakázáno mít dolary. Mezi osoby, které měly právo nakupovat v konvertibilním pesu, patřili většinou cizinci, kteří na Kubě podnikali nebo  také diplomatické osoby. Pro cizince existovaly speciální obchody, kde mohli nakupovat. Museli se však prokázat pasem či některým z dokumentů. Pokud měl normální Kubánec u sebe dolary, mohl za to jít dokonce i do vězení.

V roce 1994 Fidel Castro otevřel možnost, aby kubánští lidé vlastnili také dolary a další cizí měny.

Kubánské peso jsou peníze pro běžného Kubánce. Zaměstnanci většinou obdrží výplatu v kubánském pesu, to ale nemá téměř žádnou hodnotu. Zaplatíte s ním například autobus, jídlo, které dává stát, ale skutečný svět na Kubě disponuje s CUC- (konvertibilní peso).

Lidé v poslední době požadují po vládě, aby schválila pouze jednu měnu a v této měně, aby byla vyplácena výplata. Je to podobné, jako kdyby v České Republice jste dostávali výplatu v korunách českých, ale v obchodech by se dalo platit pouze v eurech. Navíc běžná výplata lidí na Kubě se pohybuje pouze kolem 20-30 euro za měsíc.

12) Každá země světa se potýká s určitým podílem kriminality. Velice by mě zajímalo, jaká je situace s kriminalitou na Kubě? Je na Kubě zaveden trest smrti?

Jednou z nejzajímavějších věcí na Kubě je to, že úroveň kriminality je zde velice nízká. Je to místo, které je bezpečné. Samozřejmě občas se stane, že někdo něco ukradne či je někdo zabit, ale pravděpodobnost není příliš vysoká. V porovnání se zbytkem Ameriky, je to jedno z nejbezpečnějších míst. Jistě nemá bezpečnost na 100%, ale například drogy nejsou na Kubě problémem. Samozřejmě drogy existují na celém světě, ale není to jako v Mexiku, v Kolumbii, či Venezuele.

Myslím si, že to, že kriminalita zde na Kubě není příliš velká, je dáno díky vysoké kulturní úrovni obyvatelstva. Také díky vzdělávacímu systému, který je zde zdarma.

Jednou z nejlepších věcí na Kubě je ta, že je zde zakázáno vlastnit zbraně.

Na Kubě existuje trest smrti, ale není téměř používán. Jeden z největších trestů, je trest odnětí svobody na 30 let, ale pouze ve vážných případech, kdy si to dotyčný zaslouží za těžký zločin, který spáchal.

Naposledy byl trest smrti použit v roce 2003, kdy skupinka mladých lidí chtěla ukrást loď a vzala si jako rukojmí pasažéry této lodi. Byla to velice děsivá situace, a proto bylo rozhodnuto o trestu smrti pro tyto zločince.


13) Jak je na tom Kuba v otázce bydlení? Pomáhá stát nějakým způsobem mladým manželům, kteří chtějí založit rodinu?

Kuba má mnoho sociálních pracovníků, jsou jich tisíce a tisíce. Ale nemyslím si, že existuje nějaký program pro mladé lidi, kteří zakládají rodinu.

Mladí lidé zde nemají příliš velké možnosti pro budoucnost. Nejvíce lidí, kteří ze země emigrují, jsou mladí lidé.

Nikdy jsem neslyšel o nějaké možnosti, kdy by vláda nabízela možnosti pro mladé, aby našli vlastní bydlení či něco podobného. Někdy jsou nabízeny možnosti pro pracovníky na určitém projektu, aby díky tomuto projektu získali byt, ale není to závislé na tom, zda máte rodinu či nikoliv.

Přírodní bohatství Kuby
Přírodní bohatství Kuby

Doufám, že vás druhá část tohoto zajímavého rozhovoru zaujala, naučila vás něco nového ze skutečného života na Kubě a že se budete těšit na jeho další pokračování.

S přáním krásného počtení, vaše Monika.

Autor

monika

Zajímám se o žurnalistiku, psychologii, cestování, tvorbu webových designů a log. Jsem veselá a nesnáším faleš. Mým životním motem je: Nesni svůj život, žij svůj sen!

10 komentářů u „Pravá tvář Kuby – Exkluzivní rozhovor (2.)“

 1. Všechny tyto články o Kubě se mi moc líbí. Je to velice zajímavé a poutavé čtení.

  1. Moc Vám děkuji, že jste mou věrnou čtenářkou. Nyní jsem kromě článků o Kubě začala psát také rubriku o vztazích.
   Přeji Vám krásný den a další příjemné počtení.

 2. Díky za zajímavé čtení. Chystáme se s kamarády na kolo na Kubu v lednu 2012. Poprvé. Psala jste o skupince známých, kteří toto podnikají již déle. Znáte nějaké jejich zkušenosti? Nebo mají vlastní stránky? Otázek by byla spousta, jenom nevím kde začít. Předem díky za odpověď

  1. Taky mne to napadlo něco takového již podniknout se světem a s cestováním mám dost zkušenosti, ale na Kubě jsem neměl tu možnost být. Kdy plánujete jet? Máte ještě případně místa?

  2. Dobrý den,
   jsem ráda, že se Vám mé články líbí. Jeden můj známý má jazykovou školu a v jejím rámci podniká i různé cesty do zahraničí. Několikrát doroka jezdí na Kubu se skupinkou cca. 15 lidí a poznávají její krásy. Buďto pěšky nebo na kolech. Zjistím Vám kontakt přímo na něj a brzy se ozvu. Jinak oni jezdí kompletně po celé Kubě, je to náročné, ale vždycky říká, že se to všem moc líbilo. Kuba je opravdu skvostná země. Navíc s mým známým byste měli zaručeno, že poznáte opravdový život na Kubě, ne žádné zkreslené informace z katalogů. On tam totiž i 3 roky žil nyní tam každý rok jezdí. Brzy se ozvu i s kontaktem. Doufám, že se Vám budou líbit i mé další články.
   Přeji krásný den.

 3. Uzasne clanky, naozaj velmi zaujimave. Z Kuby som sa vratila pred mesiacom a hoci som bola v rezorte vo Varadere, bola som velmi zvedava a kazdeho Kubanca, ktoreho som stretla, som sa pytala na zivot na Kube. Dozvedela som sa podobne informacie ako pisete v clankoch, ale zazit som to nezazila, a preto by som sa tam rada este vratila a prezila „pravu Kubu“. 🙂

 4. dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jesti nevíte jak získat pracovní vízum na Kubu? Byla jsem letost poprvé na Kubě a zamilovala jsem se. Nedá se to ani popsat. Přdem děkuji za odpověd. Kristýna

  1. Dobrý den,
   jestli můžu jen poradit tak stačí pracovní smlouva a vyplněný formulář který je k dosažení na internetu nebo vám ho pošlou přímo z Kubánskeho velvyslanectví v Praze.
   Mě osobně o p. vízum žádal přímo zaměstnavatel a já si ho jen vyzvedl na velvyslanectví.

 5. Dobrý den,
  Chtěl bych vám moc poděkovat za tyto články které mi pomohly se trochu přiblížit jaké to je na kubě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.