Směnka: Jak správně napsat + vzor ke stažení

směnka vlastníPrávě čtete první příspěvek ze čtyřdílné série o směnkách. Článků o směnkách nalezneme na českém internetu celou řadu, avšak popisu celé problematiky od sepsání směnky, případnému vymáhání, soudům a exekucím se nikdo nevěnuje. Postupně tak jednotlivé případy z vlastní praxe vysvětlíme a odpovíme na jednotlivé dotazy. V tomto příspěvku rozebereme: Co je směnka, jak jí správně sepsat a naleznete zde vzor ke stažení směnky, která již bez problémů prošla soudem a na jejímž základě soud rozhodl ve prospěch věřitele.

Co je směnka a kdy jí potřebujeme?

Směnka je úvěrový cenný papír. Jedná se tedy o půjčku, která je právě krytá tímto papírem. Osoba, která směnku vypíše tak ručí, že v budoucnu částku na této směnce zase uhradí zpět (pozn. bezpodmínečně). Směnky se rozdělují na několik různých druhů a poddruhů. My po celou dobu seriálu budeme pracovat a popisovat směnku vlastní splatnou po určitém čase.

Směnka splatná po určitém čase od vystavení je asi jednou z nejčastěji užívaných forem směnek, při krytí dluhů. Pokud někdo takovou směnku podepíše, znamená to, že k datu uvedeném na směnce je povinen tuto částku uhradit věřiteli (tomu kdo půjčil).


Směnka je naprosto ideální způsob, jak někomu půjčit peníze a v případě, že je dotyčný nevrátí, je zase rychle dostat zpátky. Vyhnete se zbytečnému sepisování smluv o půjčce a ještě zbytečnějšímu a složitějšímu vymáhání přes soudy.

Náležitosti jak takovou směnku správně sepsat naleznete, již v kdysi vydaném článku na tomto blogu: Jak správně napsat směnku. Naleznete tam základní informace, co musí směnka splňovat ze zákona. Doporučuji si článek prostudovat a vrátit se zase zpět.

Modelový příklad půjčky na směnku

Pro modelový případ nemusíme chodit daleko:

 1. Osoba Jan (věřitel) půjčí osobě Petr (dlužník)
 2. Petr zároveň Janovi vypíše směnku s datem do kdy zaplatí vypůjčenou sumu
 3. Pokud Petr do stanoveného dne nezaplatí Jan se může obrátit na soud a během pár dnů Petr dostane dopis od soudu tzv. Směnečný platební rozkaz.
 4. Pokud Petr do tří dnů od přijetí platebního rozkazu nezaplatí nebo nepodá protest, může v době několika měsíců očekávat exekutora.

Důležité pro Jana je v tomto případě, aby si zkontroloval zda směnka splňuje všechny zákonná pravidla. Tento případ je značně zjednodušený a v následujících dílech série se dozvíte více.

Ukázka SMĚNKY a vzor ke stažení

Zde vyobrazená ukázka směnky byla použitá proti dotyčné osobě a na jejím základě soud vydal směnečný platební rozkaz. Nezaplatili její výstavce (dlužník), je velmi pravděpodobné, že jej bude čekat exekuce.

Správně napsaná směnka
Správně napsaná směnka

Vzor takové-to směnky (s vysvětlením) pak můžete stáhnout zde: smenka-funkcni-vzor.docx.

V příštím díle si řekneme pár rad na co si zejména dát při sepisování směnky pozor a ukážeme si několik reálných případů vymáhání směnek. Případné dotazy Vám zodpovíme v diskuzi pod článkem.


56 komentářů u „Směnka: Jak správně napsat + vzor ke stažení“

  1. Dobrý den, tento víkend vydám dva články a poslední příští týden. Neměl jsem teď bohužel dlouho čas.

 1. Mel byste si poradnu nejakym zpusobem zpenezit(dobrovolne prispevky spokojenych ctenaru) a Vase stranky zviditelnit,rozsirit a zpopularizovat,pravni vedomi mezi beznymi lidmi je nizke…

 2. Dobrý den,
  zajímalo by mě, jestli je nějak možné vymámit peníze z člověka, pro kterého jsem 2 měsíce pracoval a nezaplatil mi. Fakturu jsem chtěl napsat až po dodělané práci a nemám ani objednávku.
  Děkuji předem za odpověď.

  1. Dobrý den Pavle,

   obávám se, že to nepůjde nijak než dohodou s dotyčným. O soudech, dokazování se ani zmiňovat nebudu jelikož byste se spravedlnosti nedočkal (vycházím z toho, že například i směnku, která je na vymožení relativně jednoduchá už vymáhám skoro rok a dostal jsem se konečně k exekuci).

   Příště si na to dejte pozor a lidem nedůvěřujte.

  1. V případě směnky vlastní jen podpis toho kdo si půjčuje, jelikož směnka zůstává u Vás až do zaplacení dluhu.

 3. Dobry den, musí být na směnce uvedené datum slovy nebo stačí číselně. Př. 1.ledna nebo 1.1. Děkuji

 4. Dobrý den, je možné napsat směnku, kde se dlužník zavazuje k řádné měsíční splátce (např. 2 000,- do 20. každého měsíce)? Nebo je v tomto případě lepší sepsat nějakou smlouvu o splácení dluhu? Děkuji za odpověď

  1. Petro, tak to bohužel nejde. Lze to, ale musela byste vypsat tolik směnek kolik je splátek a každou datovat s jednotlivými splatnostmi. Ze zkušenosti to lze dělat tak, že sepíšete smlouvu o půjčce a do jednoho z bodu smlouvy napíšete, že smlouva se zajišťuje směnkou. Do té směnky napíšete celkovou sumu a ve chvíli kdy Vám dlužník splatí půjčku vrátíte mu směnku.

 5. Dobrý den,

  děkuji za skvělý článek. Chtěla bych se ještě zeptat, je-li nutné (popř. vhodné), aby byl podpis výstavce (dlužníka) na směnce úředně ověřen, pro případ, že vy výstavce (dlužník) rozporoval platnost svého podpisu.

  Děkuji,
  Petra

  1. Dobrý den Petro, podpis nemusí být ověřen notářem a ani jsem to nikdy nepraktikoval. Určitě doporučuji, aby se dlužník podepsal celým jménem, pěkně ze široka. Je to hlavně kvůli tomu, aby případně soudní znalec grafolog měl lepší materiál ;). Kdyby se pak v takovém řízení zjistilo, že dlužník neříkal pravdu soudu. Myslím, že by to pro něj bylo daleko daleko horší. Nehledě na to, že by se mu k dluhu napočítaly i soudní výlohy.

   1. Děkuji moc.
    Chtěla bych vás požádat ještě o jednu radu, i když se netýká směnky jako takové. Existuje nějaký právní instrument (smlouva, dohoda), kterým je možné zajistit závazek jednoho člověka vůči druhému zasílat mu na jeho účet každý měsíc určitou částku (ideálně rozdělenou do několika položek jako nájem, výživné, splátka dluhu apod.)? Nejedná se o uznání dluhu, spíše o závazek platit v budoucnu část životních nákladů.
    Na VŠ nás učili, že smlouvou je v podstatě cokoliv, na čem se dvě strany dobrovolně dohodnou, nevím ale, jestli to takhle platí i v praxi.

    Moc vám děkuji a přeji hezký den!

 6. Dobrý den, stáhl jsem si 2 vzory směnky a liší se v detailu, který úlně nechápu.
  „zaplatím na řád / řad“ Chápu význam , ale neznám tento obrat. Co je správně?
  Děkuji

 7. Dobrý den, syn s bývalou manželkou prodával rodinný dům.Při posledním podpisu smlouvy o prodeji, bývalá manželka odmítla podepsat, že chce o cca 90000,-více z prodeje.Protože byli oba 50% majitelé, banka odmítla jí převést více peněz, proto ona synovi předložila směnku, aby jí podepsal, že jí tyto peníze navíc dá.Jak řekl real. makléř, když nepodepíšeme Smlouvu o prodeji, bude on vyžadovat smluvní pokutu za neuskutečněný prodej.Tak jsem Směnku bývalé manželce v tísni podepsal.Ale na ní není za co jí mám ty peníze dát.Je to správně?Děkuji za odpověď.Veselá

 8. Dobrý den, nevím jestli to patří sem ale chci se zeptat začal jsem podnikat „zvěrolékař“ provedl jsem ošetření zvířete. Ale když došlo na placení slečna řekla že nemá peníze že je donese druhý den. Jak se dalo čekat nedonesla. Je možné napsat směnku nebo dlužný úpis a pak to vymáhat „vzor“. Nebo co dělat v takové situaci. Děkuji za odpověď.

  1. Tak jsou lidé, kteří ty peníze donesou. Třeba já to tak dělám. Pokud Vám slečna tu směnku vyplněnou podepíše tak pak jí to klidně můžete osolit ve zkráceném soudní řízení a vyexekuovat pokud bude co.

 9. Dobry den, chtěl jsem se zeptat jestli nevadi ze na smence komu nemam R.Č. ale pouze jmeno a adresu trvaleho pobytu? Dlužnik si tam napsal R.Č jmeno adresu a podpis…..A hledi se jestli se napiš V Brně 20.listopadu 2013 nebo V Brno…popřipadě listopad nebo listopadu…?
  Možno vám poslat směnku mailem aby jste mi ji zkontroloval?

  Diky moc

  1. Dobrý den,

   ne nevadí pokud je podle směnky jednoznačně prokazatelné o koho se jedná. Třeba někteří cizinci R.Č. nemají atp. Pokud tam máte jméno, příjmení, v tu dobu platné trvalé bydliště a ještě nejlépe datum narození tak je to ok.

   Jestli je to v Brně nebo v Brno, to samé listopad nebo Listopadu je naštěstí jedno.

 10. Chtěl jsem se zeptat,je směnka platná,když se mi dlužník podepsal do kolonky příjemce(akceptant) ?

  Děkuji

 11. Dobrý den, jsem vlastníkem směnky vlastní, která je v současné době několik dní před splatností. S dlužníkem, který dluh zdědil se nelze dohodnout, poradíte jak postupovat, případně na koho se obrátit o radu? Děkuji

  1. Dobrý den, přihlašte se do dědického řízení pokud stále probíhá, když ne tak se můžete přihlásit i po skončení dědického řízení, dědicové zdědili i dluhy do výše zděděného majetku a to i dluhy o kterých věděli tak i ty, o kterých nevěděli. Přesný postup bych probral buď s právníkem nebo přes Google si vyhledat zkušenosti ostatních. Viz. např. http://www.pravnik.cz/poradna/i-441-dedictvi-pohledavka-ze-smenky.html

 12. Dobrý den chci se zeptat jak postupovat při vymáhání dluhů na najemnem cca 20. 000 Kč paní ktera tam zije se svým synem neustále slibuje ze to doplatí ale naopak se to navyšuje .Chceme ji vystěhovat ale mam strach ze peníze už neuvidíme a verim tomu ze ani byt ne předá ve stavu v jakem ho přebrala . Prosím o radu a pomoc jak postupovat.Předem Děkuji

  1. Dobrý den, upřímně

   dovedu si to představit, snažíte se člověku pomoct a on Vám pořád slibuje, že to doplatí. Na vašem místě pokud to již trvá déle vypočítal bych dlužné nájemné a popřípadě dopočítal, ale na druhou stranu férově kolik by cca stálo uvést byt do původního stavu. Tuto částku dejte na směnku například s 1. měsíční splatností, určitě tam musí být bez protestu. Pokud Vám nebude chtít podepsat tuto směnku tak se jí pokuste přemluvit, alespoň na částku, kterou Vám dluží.

   Ve chvíli kdy dojde ke splatnosti směnky a ona Vám jí odmítne zaplatit. Odešlete jí výzvu doporučeně poštou, ať máte pro soud důkaz.

   Pozor, ale co doporučím sledovat je před tím než podáte žalobu a po nabytí právní moci se obrátíte na exekutora. Tak si zjistit kolik má dotyčná na sobě exekucí, sice si za to připlatíte nějakou stokorunu, možná méně. Protože se může lehce stát, že pokud je to starší osoba a má na sobě několik exekucí, tak vaše exekuce bude další v pořadí a pokud je nezaměstnaná nebo bere peníze na ruku, tak exekutor moc nezmůže a také dluhy vůči státu mají přednost, po-té dle pořadí exekutorů přijde řada i na vymáhání vaší dlužné částky. Takže se může lehce stát, že za pár let už nebude komu Váš dluh splatit, ale Vy budete muset zaplatit náklady exekutora.

   V každém případě pokud Vám podepíše směnku, bez jakéhokoliv odmítání hned a bez rozmyslu, tak si ty exekutory určitě ověřte.

   Doporučil bych změnu nájemníka, ale nevím z jakého jste města. Kdyby to byla Praha, mohu Vám zde snadno nalézt lepšího nájemníka.

 13. Dobrý den moc děkuji za Vaši odpověď bohužel z Prahy nejsme jsme z Písku. Pokusím se s dotyčnou domluvit podle vašeho doporučení a uvidíme .Pěkný den .

 14. Kamarádka mě žádá o to ,abych si vzala půjčku na 100 000 Kč. S tím že mi podepíše směnku.No nějak nevím?

  1. Záleží jak velký kamarád to je.

   Ideální je asi nepůjčovat nikomu, komu nevěříte, že vám to vrátí.

   Mít na to papír je sice fajn, ale takové vymáhání taky zabere nějaký čas.

   1. Ano plně souhlasím. Se soudy v rychlém řízení je to na cca 2 měsíce, i když by to mělo být rychlejší tak není a po nabytí právní moci se zase můžete zaseknout na exekutorovi, protože často u problémových dlužníku je několik exekucí a vy budete v pořadí. Mám známého, který tak již vymáhá čtvrtým rokem a vypadá to, že zaplatí náklady exekutorovi a vykašle se na to. Doporučuji si člověka prověřit hlavně na exekuce, jelikož se pak peněz nedočkáte vůbec.

 15. Prosím o radu a pomoc ,půjčila jsem kamarádce a jejímu druhovi peníze vyplnili jsme směnku. Když měli zaplatit tak se mi vysmáli, že směnka není platná a že peníze nedostanu. Potřebovala bych někomu poslat kopii směnky k posouzení zda se mám s penězi rozloučit nebo to zkusit i když na dlouhou dobu to z nich dostat.
  Moc děkuji.

   1. Dobry den, potřebuji poradit směnkou ,jak jí mám vyplnit nebo ten dotyční musí vypsat který si chce pujcit milion .

 16. Dobr den,
  prosím o radu ,nájemník nám podepsal směnku na dlužné nájemné ,kde není uvedena věta bez protestu. Směnku chceme dát na epohledávky tak se chci poradit jestli to má
  vůbec význam ,abychom neplatili ještě více než nám dluží jedná se o směnku na 145 000,- a mám zaplatit odměnu 20% + DPH a to má být vše. Prosím o radu.
  Děkuji Hanka

 17. Dobrý den,prosím o posouzení směnky ,zdali je takto platná:Poslal bych Vám jí na mail,pokud byste byl tak hodný a podíval se na ní.Moc předem děkuji S pozdravem Ivan

 18. Dobrý den,
  chci Vás požádat o shrnutí pravidel a podmínek, jak má vypadat směnka v roce 2016.
  Moc děkuji.

 19. Dobrý den Alexi chci se optat mam s jistou paní sepsanou směnku
  paní podle všeho zemřela.
  Na směnce mam špatně příjmení příklad místo Benešová mám Benetová ale r.č. je v pořádku je taková směnka platná..?
  předem dekuji Mirek.

  1. Dobrý den, důležité je, aby dle údajů bylo patrné kdo vystavil směnku. Nedokáží Vám odpověď, ale i tak Vám doporučuji se přihlásit o nárok např. v dědickém řízení, jelikož si myslím, že je zde pravděpodobnost uznání směnky, i když tam může být chyb ve jménu.

 20. Dobrý den, velmi by mě zajímalo jestli mohu na směnku uplatnit úrok při nedodržení doby splatnosti?
  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem Ondřej

 21. Dobrý den,platí směnka na které bude jmeno,příjmení,r.č,podpis,ale nebude adresa trvalého bydliště?Děkuji za odpověď.

 22. Dobrý den,je prosím možné Vám zaslat již podepsanou směnku ke kontrole a v případě pochybení od směnky odstoupit a vrátit ihned pouze vypujčenou sumu? Poprosím o zasl.odp.na email:drak.kratka@seznam.cz

 23. Dobrý. Den chtěl bych se prosím zeptat. Známí chce půjčit peníze. Mám dotaz na to kdo směnku má vyplnit. Zda já tedy ten kdo půjčuje. Nebo známí kterému chci peníze půjčit. Děkuji

 24. Dobrý den,
  chci se zeptat, sepsala jsem směnku s člověkem, kterému jsem půjčila 100 000,-, nyní jsem se dozvěděla, že je v insolvenci cca na 3 roky. Za 11 měsíců by mi měl doplatit tuto částku. Jak dále řešit? Pokud by nezaplatil, mám šanci z něj peníze „dostat“ popř. i soudní cestou?
  Je popř. nestandartní (problém), pokud je směnka sepsaná na delší dobu než rok?
  Děkuji a přeji hezký den.

 25. Dobry den, muzete mi prosim poradit, kam napsat dolozku nikoli na rad, pokud chci, aby smenku mohl uplatnit jenom ten, kdo penize pujcil, tzn. smenka nebyla mozna prevest na nikoho dalsiho.
  Predem moc dekuji.

 26. Dobrý den, chci se zeptat. Podepsali jsme dvě směnky, zaplatily jsme je a firma nám odmítá originál podepsaných směnek vrátit. Můžete nám prosím poradit? Máme strach, aby jsme směnky nemuseli platit znovu. Děkuji Renáta

 27. Dobry večer, měla bych prozbu. 1.4.2017 jsem podepsala směnku a k tomu dodatek k nájemní smlouvě a novou nájemní smlouvu na dobu trvání splácení dlužného nájemného. Směnka má splatnost do 20.8.1018 a v dodatku je napsáno že veškeré preplatky budou strženy z dluhů a že měsíční splátka je 5000. Zajímá mě jestli je pravda to, že celkový dluh na směnce je splatny k tomu datumu 20.8.2018 ať už jej zaplatím v jakýkoliv splátkách. Děkuji M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.