Do kin míří Rozbřesk a peníze se navzdory kritice opět posypou!

Film: Twilight - rozbřeskTwilight vydělává opravdu spoustu peněz. Nový měsíc z roku 2009 vydělal za první den promítání přes 70 milionů dolarů, což je ve filmové branži velice slušné, v této kategorii dokonce rekordní číslo. V současné době promítaný film Rozbřesk sice tento rekord pravděpodobně neprolomí, stejně je ale všem jasné, že jeho výdělky budou více než nadprůměrné. Přes všechnu kritiku, přes relativně nízká hodnocení. Jedná se snad o Troškovy filmy v americkém stylu?

Stmívání je v podstatě romantické fantasy kombinované s akcí. Hlavními postavami jsou docela nezajímavá dívka Bella a dva kluci, kteří se ucházejí o přízeň jejího srdce – dospěle uvažující upír Edward a spíše v pubertě se topící svalovec Jacob. Jedna dívka, dva mládenci – ideální téma pro třináctileté dívky. Opravdu jsou to ale ony, kdo stojí za obrovským komerčním potenciálem této ságy?


Musím se přiznat, že knihy Twilight jsem nečetl. První film jsem však viděl, na zbývající tři jsem dokonce zašel do kina. Nebudu si hrát na filmového kritika ani na nechápavce. Nejsou to úplně špatné filmy, dokonce Rozbřesk (1. část) považuji za nejlepší díl ságy a i přes mnohé nedostatky jsem se při sledování bavil. A to je ono – můžete někomu namluvit, že se jedná o samou žumpu filmové tvorby, ale člověk je tvor zvídavý a stejně se půjde přesvědčit (nebo si film stáhne). A třeba zjistí, že to není zas tak úplná pravda. Ne, filmy ságy Twilight bych asi nehodnotil nad 70%, ale stejně je nemůžu nazvat odpadem, protože jím prostě nejsou.

Twilight rozbřesk
Twilight: Rozbřesk (zdroj: www.breakingdawn-themovie.com)

Jsou určeny spíše pro ženy, ale když mě přítelkyně požádala, abych s ní šel, proč bych odmítal? A podobných lidí byla v sále většina. Prý je to film pro třináctileté puberťačky – a průměrný věk lidí, co byli na premiéře Rozbřesku, byl kolem 20 let. Kde se stala chyba, filmoví kritici? Možná v nás… ale filmoví producenti to vědí, peníze se jim sypou a všichni jsou spokojení. Koneckonců je to fenomén jako každý jiný. Můžete na něj nadávat, můžete ho ignorovat, ale to je asi tak všechno, co můžete dělat…


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.