Mají ještě klasická kina šanci na přežití? Nerozdrtí je multiplexy?

Nedávno jsem řešil docela zajímavou otázku, a to, zda je lepší navštěvovat multiplexy nebo klasická kina. Samozřejmě v 99% případech chodím do multiplexů, ale právě řeči pamětníků o atmosféře mě donutily udělat menší průzkum brněnských kin. Vzhledem k tomu, že ve dvou ze tří hlavních klasických kin jsme byli nedávno se školou, získal jsem docela jasnou představu o tom, jak se věci mají.

Kino Lucerna silně připomíná filmový zážitek z dob osmdesátých let, o kterém jsem z doslechu slyšel. Zvuk vycházel pouze ze tří reproduktorů (surround se tedy nekonal), byl plný šumu a celkově se příliš poslouchat nedal – byl příliš ostrý. Obraz se promítal na nepříliš rozměrově velké plátno, byl samozřejmě doplněn všelijakými artefakty. Sedačky v kině mají do komfortu hodně daleko a samotná budova, ve které se sál nachází, silně připomíná klasickou socialistickou architekturu. O něco lepší situace je v kině Scala. Plátno je přece jenom o něco větší a zvuk mnohem čistší. Jinak lze ale zopakovat to samé.


V Brně jsou hned dva multiplexy největší české sítě – Cinema City, a to v Olympii (kam chodím ve většině případů) a ve Velkém Špalíčku. Oba mají mnoho společného, a to pěkné interiéry, obrovská plátna, pohodlná křesílka a kvalitní prostorový zvuk. V blízké budoucnosti se rovněž chystá digitální projekce, ovšem i ta stávající je na vysoké úrovni. Mnozí jedinci mohou namítnout, že filmový zážitek ruší pojídači popcornů a posrkávači coly, ovšem díky velice hlasitému zvuku (což může být i nevýhoda, občas je to skutečně přestřelené, i když poslední dobou je to v normě) to moc slyšet není a navíc, mě to nevadí. A vyhovuje mi přijít si v podstatě kdykoliv (a místa si elektronicky zarezervovat), před filmem se najíst v některé z mnoha restaurací, koupit si popcorn, colu a jako bonus dostat nějakou milou pozornost s tématikou aktuálního filmového trháku či využít vstupenku zdarma (1+1), kterých se mi válí plná peněženka 😀

Dá se říct, že multiplexy nabízí nesrovnatelně mnoho výhod oproti klasickým kinům, které jsou mnohdy na pokraji krachu. Je tedy otázka, jak dlouho ještě vydrží tak obrovské konkurenci, se kterou se prostě nemůžou rovnat, odolávat. To není nějaké hanění, ale prostě fakt vyplývající z rozpočtů a výdělků kin. Jeden typ zákazníků mají klasická kina ještě jistý, a to je drží nad vodou. Je to starší generace, která se přijde podívat na český film a výhody multiplexů prostě nepotřebuje. Nesnáší křoupání popcornu při filmu a hory teenagerů, kteří při promítání dělají beztak bůhvíco (:-)). Těm horší zvuk nevadí, zato ocení relativní klid a onu atmosféru a nostalgii, neboť ve stejném kině se dívali na film před desítkami let se svojí láskou.

Dokud bude taková skupina zákazníků existovat, klasická kina budou přežívat. Ale co potom? Najdou si své diváky? Situace pro ně není dobrá, za posledních deset let těch kin zkrachovalo poměrně hodně. Jestli se k nim přidají i ta zbylá, uvidíme v následujících letech.


1 komentář u „Mají ještě klasická kina šanci na přežití? Nerozdrtí je multiplexy?“

  1. Já se obávám, že i ty multiplexy mohou mít problémy, jelikož obecně známo Češi chodí do kina minimálně. Srovnám-li to např. s přáteli a kolegy z Ruska tak mě většinou tahají do kina oni. Už tam nezvu pomalu ani žádné holky.

    Naopak co mě poslední dobou zaujalo a i předtím jsem tam chodil je kino ve francouzském institutu v Praze http://www.ifp.cz/Kino-35 a to je prostě obyčejné kino žádný multiplex, ale zase tam najdu alternativu k tomu co komerčně dávají velké multiplexy, protože za poslední rok, dva už není o co stát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.