Zuno a denní úroky mají něco do sebe

Zuno logo greenTento rok se na českém trhu objevilo nezvykle mnoho bank. Jednou z nich je i Zuno banka ze skupiny Raiffeisen  bank. Ve stručnosti snad jen řeknu, že se jedná o internetovou banku kde máte „skoro“ vše za 0,- Kč a nadstandardním úrokem. Vše má samozřejmě svá pro a proti, které v tomto článku nastíním. Nejsem sice zastánce tohoto typu bank, ale v jednoduchosti je někdy síla.

Založení účtu

Účet jsem si v Zuno založil prostřednictvím internetu. Zuno píše průměrnou dobu 2:59 minuty. Zajímalo by mě na kom to cvičili, ale napoprvé to trvá déle. Zvolil jsem, aby mi byla smlouva doručená kurýrem do 3 dnů. Účet jsem zakládal o víkendu, v pondělí mi následně přišla SMS, že kurýr dorazí v úterý mezi 8-11. Nedorazil. Odpoledne jsem zavolal do Zuno zda si mohu smlouvu podepsat na pobočce, když jí mám pěšky 5 minut chůze. To nebyl problém.

Zuno pobočka Praha 1
Zuno - pobočka Praha, Zdroj: http://www.zuno.cz

Zuno slibovalo nový koncept banky i na pobočkách. Ten byl na dnešní dobu typický snad až futuristický tudíž mě osobně nijak nepřekvapil a působil uměle. Co mne však zaujalo je způsob komunikace. Řešíte-li něco na pobočce konzultant nesedí naproti Vám, ale s Vámi. Nabuzuje to dojem partnerství s danou institucí nikoliv vztahu zákazník a konzultant. Nabídli-mi kafe, a jelikož čistě náhodou jsem poznal v konzultantovi svého dávného známého tak jsme dali na chvíli řeč. Snad jen poznamenám, že smlouva má v Zuno opravdu jednu oboustrannou A4 a je psaná opravdu lidským jazykem nikoliv „právnickou omáčkou“. To samé se týká všeobecných podmínek.

Následující den mi kurýr opožděně volal, že má pro mě smlouvu. Oznámil jsem mu, že jsem si jí již podepsal na pobočce. Ten mi vysvětlil, že Zuno mělo problém s tištěním a proto nemohl přijet ve správnou dobu.


Internetové bankovnictví

První přihlášení do Zuno proběhlo hladce prostřednictvím loginu a hesla. První den však byl výpadek a následující den nefungovalo mobilní internetové bankovnictví. O výpadku jsem nenašel žádné informace pouze o nějakém předešlém. Letmo z internetových diskuzí jsem zaregistroval, že nejsem jediný kdo má tyto problémy.

Zuno nabízí tři služby běžný účet, spořící účet a vklad. Pojmem vklad se rozumí termínový vklad. Neuvěřitelně to člověka mate a upřímně si myslím, že je to záměr. Nyní nabízí Zuno na vklad 3% úročení. Ve chvíli kdy si otevřete účet však pochopíte, že se jedná o termínovaný účet. Vidím to jako neférovost a matení zákazníka. Běžný účet sice není úročen vůbec a pro úročení si peníze převádíte na spořící „sub-účet“, je to jednoduché. Není to klasický účet, ale vypořádání proběhne ihned a bez SMS s ověřováním.

Zuno přehled stavu účtu
Zuno - přehled stavu jednotlivých účtů

Vyzdvihnout však chci aktuální stav účtu. Nejvíc může člověka naštvat, když libovolná banka píše stav účtu i s nezaúčtovanými transakcemi. Mě osobně to vadí mám rád, když vím na čem jsem a vidím přesně to s čím mohu disponovat. Zuno mi píše přesně co mi zbývá.

Úroky denně mají něco do SEBe

Když mi banka nedá žádný úrok je mi to docela jedno. Důležitější než dostávat směšné drobné je mít dobrý a dostupný servis za rozumný nebo žádný poplatek. Zuno nabízí formu úročení po dnech a to mě zaujalo ve chvíli kdy mi na spořícím „sub-účtu“ přistály první úroky. Nijak mne to nevytrhne, ale pro mnoho zákazníků banky to můře mít kladný psychologický efekt, kdy úroky naskakují denně.

Poplatky

Za základní služby u bank jako Zuno a obdobných sice neplatíte. Vše má i svá ale. Za výběr z bankomatu což je pro mě také běžná služba tak zaplatíte 18,- Kč v bankomatu Raiffeisen bank, jiných bank nehorázných 38,- Kč a zahraničních 80,- Kč. Pokud budete mít nad 200 000,- tak je výhodné mít Účet plus kde jsou výběry z Raiffeisen bank bankomatu za 0,- Kč.

Jiné poplatky, které by se lišily od jiných bank jsem nenašel. Na druhou stranu toho banka nabízí opravdu málo. U mBank jsem tomu rozuměl, ale například nerozumím tomu proč není možné přes pokladny Raiffeisen bank vložit hotovost.


A na závěr …

Na Zuno hodnotím kladně zejména opravdovou jednoduchost. Dále hodnotím kladně zajímavý model připisování úroku denně s daňovou úsporou. Internetové bankovnictví je přehledné. Snadno si převedete peníze, zřídíte trvalý příkaz nebo inkaso. Vše je následně přehledně seřazeno.

Zuno přehled trvalé příkazy
Zuno - přehled trvalých příkazů

Nevýhodou Zuno je technická funkčnost služeb. Při každém vyplnění políčka Zuno něco verifikuje (prostě brzdí, načítá neumím to vysvětlit) a mě osobně to vadí. Ohromnou nevýhodu spatřuji v nemožnosti vkládat hotovost (jsou to taky peníze) na pokladnách Raiffeisen bank. Na druhou stranu si však nestěžuji na síť poboček, jelikož ty něco stojí (nájem, pracovní síla) a to se poté promítne do cen služeb.

Závěr si samozřejmě uděláte každý sám. Snad jen podotknu, že poprvé jsem byl schopen nastudovat instituci jako je banka za jeden večer.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.