Festival íránských filmů: Café transit

Íránský filmový festival

Café transit je první film, který jsem v rámci 1. Festivalu íránských filmů navštívil. Děj filmu se odehrává nedaleko íránsko-tureckých hranic. Hlavní postavu zde ztvárňuje Raynah ovdověla matka dvou dětí. Po smrti svého manžela Raynah odmítá dodržovat místní tradice, která v dané situaci vyžaduje, aby si vzala svého švagra i přes naléhání jeho a zbytku rodiny však Raynah chce být nezávislou ženou a vychovávat své děti. Proto se rozhoduje pro znovuotevření tradičního bistra po manželovi.

Příběh

Raynah má kulinářské nadání a tak, i když se zpočátku zdá, že do kavárny nikdo nezavítá postupně se stává opět populární zástavkou dálkových řidičů, kteří míří přes hranice. I přes přísné sociální normy a tlaku, kterému je vystavená od svého konzervativního švagra se Raynah nevzdává.

V příběhu filmů se prolínají další osudy a to zejména dálkového řidiče Zakaria a mladé dívky Sviety. Ti v různých částech filmů vzpomínají na bistro Raynah tam  kam je osud zavedl. Zakario tak např. vypráví svým kolegům v Veroně, Itálie a Svieta například v roli lehké dívky ve Zlíně, Česká republika.

Vstupenka Café transit - kino Světozor
Vstupenka Café transit - kino Světozor

Do bistra přijíždí i Řek Zakario, který když ochutnal jídlo Raynah tak si vzpomněl na domov a na svojí manželku, která zmizela na cestách (spíše opustila a už se nevrátila). Pravidelně se začíná vracet a postupně poznává i Raynah, do které se beznadějně zamiluje a když vidí pod jakým je tlakem nabízí, aby odjela s ním. Ta to však odmítá.

Příběh Sviety, která odjela z oblasti Ruska kde v 90. letech zuřila válka a kde přišla o oba rodiče je smutnější o to, že si osud s mladou dívkou pohrál. Jejím cílem je Itálie. Řidiči nákladních vozidel však mladou dívku využívají pouze ke svému uspokojení. Na svých cestách se tak dostala do Íránu. Raynah se mladé dívky zželelo a odmítla jí pustit s tureckými řidiči, protože jí bylo jasné co mají v úmyslu.

Café transit / Border Café
Café transit / Border Café, zdroj: http://www.kinosvetozor.cz/

Tlak švagra, který již jednu ženu má však stále sílí. Neustále Raynah navštěvuje a podezírá, že pouze nevaří v kuchyni, ale obsluhuje i hosty (což v dané oblasti není přijatelné). Postupně se doslechne, že ukrývá mladou ženu (Svietu) a jeden ze švagrových příbuzných dokonce zbije Zakaria přímo v bistru. Situace dochází  až do (pro Evropana) takových extrému, že jí švagr vytýká tenké stěny mezi kuchyní a místnosti pro hosty.


Švagr se nakonec rozhoduje dát vše k soudu a k prošetření. Soudce dle islámského práva rozhoduje, že Raynah jako ovdovělé manželce náleží pouze 1/8 majetku a děti nejsou plnoleté. Přichází tak den kdy policie bistro uzavírá. Švagr tak dosáhl svého. Raynah se však i přesto nehodlá vzdát a žáda o místo v kuchyni bistra, které je hned naproti bistru švagra. Když jí majitel vysvětluje, že nemá hosty a nemá jí z čeho platit. Raynah navrhuje, že si bistro pronajme.

Film tak paradoxně končí záběrem kdy plačící a opilý švagr hovoří se svojí dcerou a ptá se sám sebe kde udělal chybu. Vždyť podle tradic, chtěl jen zajistit rodinu svého zesnulého bratra.

Líbil se Vám film? Jaké máte pocity? Podělte se o svůj názor v komentáři pod článkem. Ostatní čtenáři to ocení.

Více o filmu

Stránka filmu na CSFD.cz
Stránka filmu na IMDb.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.