EURO 2012: Cestování na Ukrajinu

euro2012-logoMistrovství Evropy ve fotbale, které se uskuteční od 8.června do 1. července 2012 se nezadržitelně blíží. Tentokrát jsou pořadatelské země Polsko a Ukrajina. První z uvedených zemí je našim sousedem a jsme společně v Evropské unii. Druhá ze zemí je pro Čechy tajemnější. Ukrajinu stojí však navštívit nejen proto, že se zde odehraje i finálový zápas EURO 2012, ale i pro její krásu, pohostinnost a kulturní spřízněnost.  Na Ukrajinu cestuji několik krát do roka a tak Vám tuto zemi trošku přiblížím.

REŽIM VSTUPU na UKrajinu – víza

Na Ukrajinu se můžete dostat po zemi, vzduchu a vodě. Nepředpokládám však, že někdo pojede po moři tudíž tuto možnost vynecháme ;).

ukraine-border-stamps
Razítko s autíčkem (přijeli jste po zemi), razítko s letadlem (přiletěli jste)

Pro občany České republiky na území Ukrajiny neplatí vízová povinnost. Můžete se zde nacházet až 3 měsíce. Po té buď musíte vyjet nebo si zařídit vízu. Vízu nepotřebují ani občané dalších zemí Evropské unie. Prostě jednoduše berete cestovní pas a jedete.

Kdysi bylo nutné vyplňovat imigrační kartu. V letadlech to nikdy snad ani nechtěli a při cestování po zemi to teď posledně po mě taky nevyžadovali.


Letadlem

Každý den z Prahy do Kyjeva létají přímé lety ČSA ve spolupráci s ukrajinským přepravcem Aerosvit. Obě společnosti nabízejí komfortní přepravu. Čas letu je přibližně 2:45. Jednou do týdne létají ČSA i do Lvova. Čas letu je přibližně 2:30. Na letišti se domluvíte bez problému anglicky. Zejména z Kyjeva je možné pokračovat letadlem do dalších měst, kde se bude EURO 2012 konat.

letiste-boryspil-aeroport
Letiště Boryspil

Ceny letenek se pohybují okolo 4500 až 6000 Kč jedním směrem. Zpáteční letenka mě vycházela výhodněji na 8500 Kč.

Cestujete-li na Ukrajinu letadlem pak se jedná o nejlepší, ale zároveň o nejdražší způsob cestování. Výhodou jsou však nejkratší odbavení na hraničních přechodech.

Autobusem

Pro cestování na Ukrajinu autobusem doporučuji jednoznačně společnost Regabus. Jedná se o jednu z nejkomfortnějších společností, s kterou jezdím. Při mé poslední cestě na Ukrajinu (únor 2012) jsem byl obsluhován stewardkou, která nosila pravidelně čaj a kafe.

Společnost Regabus jezdí do Kyjeva, Lvova a dalších měst. Personál mluví Česky. Autobusy jsou buď luxusní Setra nebo Mercedes-Benz. Jel jsem oběma a byl jsem spokojený. Cena do Kyjeva se pohybuje kolem 1800 Kč (pro studenty 10% sleva, zpáteční jízdenka 10% sleva). Do Lvova pak jízdenka stojí kolem 1400,- Kč.

Z Prahy do Lvova to trvá autobusem cca 15 hodin, do Kyjeva cca 24 hodin. Hraniční přechod z Polska na Ukrajinu se odbavuje velmi rychle. Opačně se čeká přibližně 3-5 hodin. Věřím, že při EURO 2012 by tato hranice mohla být propustnější.


Autem

Cestování v autě má své výhody i nevýhody. Jednak Ukrajina je obrovská a autem můžete pohodlně dojet kamkoliv. Pro Čechy však může být problém, když na ceduli uvidí 560 Km nebo 700 km zbývá do cíle :). Z Prahy do Kyjeva je to po silnici cca 1200 Km. Mě to osobně nedělá problém, jelikož jsem takhle projezdil jako malej kluk a jsem na to zvyklý.

polsko-ukrajina-korczowa-krakovets-hranice-border
Hraniční přechod Krakovets, Ukrajina

Na Ukrajině je široká síť čerpacích stanic. Kvalita pohonných hmot je na dobré úrovni. Cena pak za litr 95 je něco kolem 20 – 23 Kč.

Od polských hranic směrem na Lvov a Kyjev je opravena a místy nově vybudovaná rychlostní cesta. Po cestě je široký výběr restaurací s místní výbornou kuchyní a motelů.

Odbavení na hraničních přechodech dle odhadů trvá tak hodinu až dvě.

Máte-li dotazy ohledně cestování na Ukrajinu. Pokládejte je v komentářích, průběžně je zodpovím.

24 komentářů u „EURO 2012: Cestování na Ukrajinu“

 1. Dobry den, chtel bych se zeptat, co si myslite o tom, ze poletim do Kieva letadlem, pristanem o pul devate vecer, a hned si pujcujem auto jedeme do Kharkova na zapas. Kamaradka mi rika, ze jsme uplni blazni jet tam na vecer. Je neco z ceho by jsme meli mit obavy?
  Predem dekuji za odpoved.

  Lukas

  1. Lukáši nemějte obavy. Ukrajina je velmi bezpečná země a to myslím naprosto vážně. Infrastruktura už není to co byla kdysi a je v zásadě moderní. Hotel a ubytování seženete bez problému. Doporučuji se zeptat místních, aby Vám poradili kde a jak se lépe ubytovat, jelikož ceny za ubytování budou nehorázně přemrštěně. Na Ukrajině bylo o několik týdnu dříve ukončen vysokoškolský rok a jsou volné kapacity na kolejích speciální kvůli Euru. Ukrajinců se nebojte ptát jsou to přátelští lidé a pokud se nedomluví i přesto poradí rukama nohama. Jediné před čím varuji je návštěva barů a diskoték v malých městech. Ve velkých městech tuto obavu mít nemusíte nová generace Ukrajinců je opravdovými Evropany.

 2. Dobrý den, chystáme se s manželem na 3 týdny autem na Ukrajinu, rádi bychom projeli Karpaty, pak jeli do Oděsy, Kijeva a lvova a skončili někde u Ivano-Frankivska. Cestu do Oděsy jsme chtěli vzít přes Kišiněv (Moldavsko) – projet, případně 1 noc strávit v Moldávii. Jak to vypadá s přechody do a z Moldávie po cestě do Oděsy? Nebude s tím problém? Cestu autem volíme proto, že manžel ze zdrav.důvodů nemůže cestovat veřej.dopr.prostředky. Předpokládám, že se máme připravit na adrenalinový zážitek, nebo je to už v klidu? Pokud byste měl nějaké rady, sem s nimi – co vidět, kdy se ubytovat… jeli bychom „na divoko“. kam dojedem, tam budem hledat nocleh. Díky.

  1. Mirko, nápad je to pěkný. Pokud jste-li zvyklí tak dlouho cestovat tak by to neměl být problém, jelikož Ukrajina není úplně nejmenší. Můj odhad s Moldavskou hranicí je takový, že tam až problému nebude, spíš byrokracie ni nedělání tak si tam můžete chvíli postát ve frontě. Vízová povinnost do Moldávie pro nás už neplatí. Co se týče Ukrajiny infrastruktura je mnohem lepší a celkově i úroveň služeb. Dnes už bych spíše řekl, že je to v klidu. Trošku spíš mi nesedí závěr. Ze Lvova bych už do Ivano Frankivska nejel a vrátil se přes Polsko domů.

   Když pojedete z Kyjeva do Lvova v oblasti Žitomira se nachází bývalé české vesnice a v přímo ve městě by měl působit český spolek.
   (tento svůj komentář ještě doplním až budu doma a mít před sebou mapu Ukrajiny, abych řekl co po cestě může být zajímavé)

 3. super:-) dkuji Vam za odpoved. Jsem pozvany od UEFA na zapas a mam zarizene i ubytovani v Kharkove. Jen se mi nechtelo davat 20 tisic za letenku, tak to beru pes Kiev a pak autem a o tu nocni cestu mi slo. Vase odpoved je dostacujici a potesujici:-)
  jeste jednou diky.

  Lukas

  1. Frenky jak s EUR tak USD se neztratite a vymenite je ve mestech na kazdem rohu. Ja osobne vybiram po prijezdu na Ukrajinu z bankomatu primo hrivny (mam jeden vyber v zahranicni mesicne zdarma).

 4. Dobrý den,chci se zeptat kama je lepší jed na ukrajinu -Melitopol?Cestujeme autem a nevíme kolik můžeme víst přes hranici nafty a jídla nebo najké věci máme vést strejdovy njaky náhradní díly na auto.MOhl byste nám poradit?Děkuji za brzkou odpověď

  1. Dobrý den, do Melitopolu Vám moc neporadím, protože jsem tam cestu neměl. Nejspíš bych to vzal přes Slovensko. Jídlo ani naftu Ukrajinci moc neřeší. Náhradními díly se moc nechlubte, nevidí to úplně rádi. Hlavně ať nemáte auto plně napěchováné těmi součastkami ;).

   1. Happy New Sewing Machine: I am glad there are no Labradors at your house!!Oh I really like Moss Stitch, and yours looks loGv!yl!eood luck with the test knitting.

 5. Při loňské návštěvě Ukrainy velké zklamání, již několikrát jsem tuto zemi navštívil před a po rev.Cesta přes Polsko zdlouhavá i když po kvalitnějších cestách, kousek dálnice a pak zácpy před každou vesnicí. Hranice Polska dobré ale Ukraina bída a žádný pokrok. Při výměně směn 2 hodiny nic až začalo troubit asi 200 vozidel najednou se to hnulo. Cesta za hranicemi tankodrom až jsem brečel nad novým autem. Policie pod vlivem vodky v noci a chuť udělit mastnou pokutu na vodku za nic, o důkazném materiálu ani nemluvně. Celníci a Milice bez usměvu ale hlavně důležitost jako za strarých časů. Tam se ty časy zase vrátili. V roce 2004 se chovali velice mile, ve vesnici si vás nevšimli ale současně zase jiná doba. Malé platy, korupce a přivýdělek a ani se nestydí. Také pozitivum- velice milí lidé, pohostinní, hezká krajina je ta Ukraina, benzinky , sortiment a hlavně ceny pro nás. Loni Camelky 1 dolar, 1 litr nafty to samé,1 litr vodky kvalita 100kč. Taky rybaření, lázně a moc dobří obyčejní lidé to unás chybí .Krásné klidné probuzení bez aut, klid a pohled na panenskou přírodu. Rád bych opět letos jel ale tyto věci mi hrozně vadí i když tam má manželka hodně příbuzných a taky je tímto stavem znechucena. Jinak nikoho neodrazuji, jsou to pouze krátké zážitky a pozitivních převažuje.Opět zase pojedu a doufám že se to zlepší abychom nemuseli uvažovat o jíné destinaci na dovolenou.

  1. Tento názor bych sdílel před pár lety. Záleží samozřejmě kam jezdíte. Hodně se toho opravilo a vybudovalo. Každopádně na hranicích jsem si užil své. Chápu o čem mluvíte.

 6. Ahoj, Alexandr. Byla v říjnu z Kyjeva do Lvova a v regionu Žitomiru – zde žije mnoho Sarnavsky 🙂 Ale žiji v Rusku, v městě Soči, ne v České republice. Dlouho tu žijete? С уважением, Лариса.

 7. Я живу в Чехии з детства. Да на самом деле в этих областях много Сарнавских. Фамилия сама должна быть Польская.
  /
  Já žiji v Česku od dětství mám české předky (jsem Volyňský Čech). Ano v této oblasti je mnoho Sarnavských. Příjmení by mělo být původem polské a za nadvlády Poláků se mělo jednat o šlechtický rod, ale moc jsem potom nepátral :).

 8. Euro hezké, nicméně konečná faktura za výlet mě nemile překvapila. A především výkon našich fotbalistů. Letos už to tak slavné asi nebude…

 9. Dobry den jsem z ostrava ale tento tyden chceme s kamradem jezdit do lvov ale zikaje ze to je ne bezpecne s autem je to pravada…
  Dekuju s Pozdravem Emir

  1. Dobrý den, v čem konkrétně by to mělo být nebezpečné? Za 20 let co tam jezdíme se nám naštěstí s autem nic nestalo.

   Berte to tak, že Vám auto mohou vykrást nebo ukrást i u nás. Ukrajinu považuji za bezpečnou zemi celkově, tudíž neměl bych strach.

 10. dobrý den

  Pojedu na Ukrajinu autem,které mám na leasing. Jsem provozovatel, ale ne majitel. Musím mít plnou moc?

  1. Co vím, tak se nějaká plná moc vyplňovala, ale to už je tak před 10 – 15 lety. Opravdu v tomto jenom hádám.

   1. Yes, sadly there is definitely stigma. I don't agree with it but it's there. However I think over the next few years there will be a lot of changes in publishing, e-books, etc. and hopefully everyone will learn that there's no better or worse way to get published. Just the best way for each author. We should respect the choices an author makes and move on.You're right that there are great books both independently published and traditionally published. There's too many though to read them all.Congrats on your acmimploshcents.

  2. Is there a way to find out before we get to the conference which block our workshop (that we#l;2178&l be presenting) is in? I see the schedule on this site, but it does not appear to say which workshop is in which block. Thanks!

 11. Dobry den, chtěl bych se zeptat na tu plnou moc v pripade ze pojedu do Lvova služebním vozem.
  Dekuji za odpověď

  Z.P.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.