Státní dluhopisy pro občany. Skutečně jsou tak výhodné?

Ministerstvo financí dnes zahájilo prodej druhé emise státních dluhopisů pro občany. Srovnal jsem 4 dluhopisy, které jdou do prodeje a hledal k nim alternativu. Přejdeme-li hned k věci vyvstává otázka zda dluhopisy pro občana jsou skutečně na tolik výhodné, že si je průměrný člověk poběží koupit do banky. Je vcelku pochopitelné, že ministerstvo nemůže rozhazovat úroky. Na druhou stranu si člověk, který jde nakoupit státní dluhopisy měl položit několik otázek.

Těmi otázkami by mělo být:

  • Mám na to? Mohu si to dovolit? To zn. jestli mi opravdu tyto peníze nebudou chybět jinde.
  • Mohu si dovolit tyto peníze nemít kdykoliv k dispozici po dobu 1,5 až 7 let?
  • Skutečně je pro mě obdržený úrok natolik významný?

Lidé se totiž chovají stádovitě dnes nakoupí, protože to říkali v televizi a posléze budu za nějaký čas řešit co s nimi, jelikož jim chybí na nájem, splátku hypotéky nebo chtějí novou pračku. Dle mého osobního názoru jsou tyto dluhopisy pouze pro občany, kteří opravdu chtějí zabezpečit své finance, ale nikoliv v řádech tisíců, ale min. statisíců. Pro ty ostatní existují mnohem zajímavější a potažmo stejně bezpečné alternativy.


1,5 letý dluhopis vs. spořící účet

Kolik získáte investujete-li do tohoto dluhopisů? Vaše roční zúročení bude 2,05%. Dluhopis je diskontní tudíž levněji nakoupíte (970 Kč) a ministerstvo jej od Vás poté odkoupí (1 000 Kč). Jako alternativu je možné využít spořící účet nebo termínový vklad. Bankovní účty v České republice jsou chráněny až do výše 2,5 milionů korun (100 000 €) v případě krachu banky a to samé platí i pro pobočky bank z jiných států EU (Zuno, ING, mBank). Například Zuno dnes nabízí jednoletý termínový vklad s úrokem 2,7% a nebo spořící účet s úrokem 2%, ale peníze máte kdykoliv k dispozici.

5 letý kupónový dluhopis

Tento dluhopis Vám bude vyplácet každoročně úroky. Osobně se mi zdá ze všech nejvíce přijatelný pro běžného občana.  Jelikož vyplácí alespoň nějaký ten peníz zpět investorovi v průběhu jednotlivých let.  Celkem to dělá v průměru 3,22% ročně.

5 letý reinvestiční dluhopis

I když se úroky budou reinvestovat dělá to celkem průměrně 3,41% ročně. Zde je otázkou zda pro člověka není výhodnější stavební spoření, když už si chceme uložit peníze na delší dobu. Musíte si vkládat 20 000 ročně, ale za to postupně. Průměrně stavební spoření vynáší cca 5% i za nových podmínek. Nebo opět využít termínovaný vklad s 3,1% ale na mnohem kratší dobu (3 roky).


7 letý dluhopis s ochranou proti inflaci

Skutečně na míru dělaný dluhopis pro občana :D. Průměrný občan v této zemi neví co bude za rok, natož aby si peníze uložil na 7 let. Upřímně tento dluhopis si tak možná koupí člověk, který chce investovat v řádech miliónů Kč. Otázkou zda 7 let není až příliš dlouhá doba i pro takového investora (nevím nemohu soudit).

Moc velký humbuk

Osobně si myslím, že kolem státních dluhopisů se toho nadělá až zbytečně moc. Média mají senzaci a tak má Kalousek reklamu. Pro průměrného člověka nebo rodinu v této zemi se nejedná o nijak převratný produkt. Tomu nenahrává ani doba kdy pomalu netušíme co bude s EU, s vývojem české ekonomiky atd. Ostatně nevím proč by si náš stát měl půjčovat ;).

Jak jste na tom vy? Pořídíte si státní dluhopisy, či nikoliv?

6 komentářů u „Státní dluhopisy pro občany. Skutečně jsou tak výhodné?“

  1. Bankovní vklady nejsou chráněny až do výše 1,25 milionů korun, ale do výše ekvivalentu 100 000 €, tedy cca 2,5 miliónu korun.

  2. Jen do prvního odstavce bych ještě při porovnání vložil daňové hledisko. Pokud se bude jednat o zero bond, tedy dluhopis se slevou a odkupem na nominálu, neplatí se daň. Na druhou stranu termínovaný vklad nabo spořící účet je tímto zatížen (až snad na ZUNO, které zdanění obešlo)

  3. Ano, je to tak ZUNO má do částky tuším 125 000 ošetřené placení daní. Díky dennímu připisování úroky, které v takovém případě dělají 6,99 Kč (základ daně se zaokrouhluje dolů na celé koruny a zároveň výsledná daň se zaokrouhluje na celé koruny opět dolů to zn. 0 Kč).

  4. Zuno s 2% bez danění a penězmi kdykoli k dispozici je určitě hodně nahoře z pohledu jistoty a peněz kdykoli k dispozici,nicméně právě ten protiinflační dluhopis je tento možná i příští rok,teoreticky i ty další s vládou levice určitě výše,ano je to pouze jistota ne investování,ale když jsem pročítal podmínky..uročí se po půl roce a po 1,5 půl se dá přečasně ukončit a tváří se to že ne tak nevýhodně,proto při letošní inflaci kolem 3,5% se to tváří docela zajímavě nejen pro miliony,ale i pro statisíce.Toť můj názor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.