Založení firmy – kompletní návod

Pomocí tohoto návodu ušetříte odhadem min. 2000 Kč. Tento návod kompletně popisuje otevření firmy s právní formou společnost s ručením omezeným. Jak založit firmu v ČR jsem již psal na blogu před rokem. Od té doby však došlo k některým změnám o kterých je dobré vědět. Kromě aktualizovaného návodu jsem tentokrát přiložil i vzory dokumentů, návrhu na zápis a informace kde levně pořídit sídlo pro společnost a jiné důležité informace.

Notář

První cesta vede k notáři, který sepíše notářský zápis o založení firmy. V tomto případě je lepší se k notáři objednat. Je důležité si připravit tyto informace:

 • název společnosti
 • sídlo společnosti
 • předmět podnikání
 • kdo budou společníci + bydliště
 • kdo budou jednatelé + bydliště
 • jaký bude základní kapitál (min. 200 000 Kč)

U názvu společnosti doporučuji si projít obchodní rejstřík a ověřit si zda takový název již nepoužívá jiná společnost. Rozdíl v názvech by měl být dle mých informací minimálně ve 3 znacích. Název společnosti ještě ověří notář.

V případě sídla společnosti můžete v zápisu neuvádět kompletní adresu, ale pouze obec. To Vám ušetří peníze v případě stěhování sídla společnosti do budoucna. Toto se hojně využívá např. v Praze kdy sídlem se uvede pouze Praha. Změníte-li tak sídlo v rámci Prahy nemusíte jít znova k notáři.

Notář se Vás také může zeptat kolik potřebujete stejnopisů. Zde pozor potřebujete min. 2 verze stejnopisů, ale ne více. Stejnopis totiž stojí přibližně dva tisíce. Jeden stejnopis si nechávají společníci a druhý pak odevzdáte při registraci na soudě. Ovšem budete potřebovat ještě variantu pro Živnostenský úřad a banku. Pro tyto účely bohatě postačí opis (úředně ověřená kopie), který stojí pouze 30 Kč/stránka. Žádejte tedy notáře o dva stejnopisy a dva opisy.

Za zápis u notáře zaplatíte okolo 4 000 Kč. U notáře si rovnou zažádejte o výpisy z rejstříků trestů.

K založení firmy budete ještě potřebovat čestné prohlášení jednatelů a prohlášení správce vkladu. Ty sice může připravit notář, ale vezme si za to peníze. Vzory si můžete stáhnout zde:

Čestné prohlášení je nutné mít úředně ověřené. To samozřejmě můžete udělat rovnou u notáře. Co se týče prohlášení správce vkladu to si nechávám také úředně ověřovat i když to není podmínkou. V čestném prohlášení sdělujete, že nic nebrání ve výkonu funkce jednatele. V případě správce vkladu vybíráte jednu osobu např. společníka, který byl pověřen složením základního kapitálu v bance.


Banka, základní kapitál

Od notáře většinou zamířím rovnou do banky otevřít účet pro složení základního kapitálu. Pro tyto účely doporučuji dvě banky:

 • Fio banka – minimální byrokracie zejména pokud to děláte na základě plné moci
 • UniCredit – ze své zkušenosti nevím, ale řada lidí z oboru otevírání firem tuto banku doporučuje

Banka otevírá pro účely založení firmy zdarma speciální účet. Po složení základního kapitálu (např. 200 000 Kč) banka vydává potvrzení o složení částky. To budete potřebovat později na registraci u soudu.

TIP: Nemáte-li peníze na základní kapitál můžete si je půjčit na 5-7 pracovních dnů. Cena takové služby se pohybuje od 4000 – 6000 Kč. Více zde.

Sídlo společnosti

K založení firmy potřebujete i souhlas majitele nemovitosti (kanceláře, bytu). Toto prohlášení je nutné mít úředně ověřené (CzechPoint). Souhlas majitele si můžete stáhnout:

Jste-li přímo majitel nemovitosti tak je to nejjednodušší. Vyplníte, ověříte a odevzdáte při registraci u soudu. Pokud jste v pronájmu dobře si rozmyslete jak dlouho tam plánujete být, protože každá změna stojí peníze u soudu. Variantou je i zřízení sídla typu poštovní schránky. V takovém případě platíte roční poplatek firmě, která vaší firmě poskytuje sídlo a předává korespondenci.

TIP: Levné sídlo pro společnost pouze za 200 Kč/měs.

Živnostenský úřad

Další dokument, který budete potřebovat je výpis z živnostenského úřadu. K tomu je potřeba se u něj registrovat. Nejjednodušší je to v případě pokud chcete provozovat volnou živnost. Jejich seznam naleznete zde nebo přímo na živnostenském úřadě vytištěné na formuláři. V takovém případě živnost pouze ohlašujete.

K registraci budete potřebovat:

 • opis zápisu o založení společnosti viz. notář
 • souhlas s umístěním sídla
 • výpis sídla z katastru nemovitostí
 • vyplnit jednotný registrační formulář a přílohu přímo na úřadě.

Za podání zaplatíte poplatek 1 000 Kč. Registrace trvá dva dny. Kdy se opět zastavíte a vyzvednete výpis. Na tomto výpise je důležité tzv. RZP ID, které vyplňujete do návrhu na zápis u soudu.

TIP: Chcete-li, aby vám úředníci živnostenského úřadu ochotně poradili s vyplněním formuláře? Tak v první řadě jděte na úřade pouze v úředních dnech, v místě sídla společnosti, vyplňte ve formuláři vše čemu rozumíte a teprve potom jděte za úředníkem.

Registrace u soudu

Zápis firmy probíhá u Městského soudu (Praha) nebo Krajské soudu (kraje). K zápisu bude potřebovat vyplněný návrh na zápis. Návrh na zápis a návod na jeho vyplnění je k dispozici na justice.cz.

Dále budete potřebovat naskenovat do .PDF notářský zápis a čestná prohlášení a vypálit na CD. Doporučuji si to zařídit sám, protože taková služba v Praze u Městského soudu stojí cca 60 Kč/za stránku.

Před podáním návrhu a odevzdání všech dokumentů si zkontrolujte zda máte všechno:

 • notářský zápis 2x (1x fyzicky, 1x na CD)
 • Souhlas se sídlem společnosti 1x
 • Výpis z katastru nemovitostí 1x
 • Čestné prohlášení 4x (2x fyzicky, 2x na CD)
 • Výpis z rejstříků trestů jednatele 2x
 • Prohlášení správce vkladu 1x
 • Doklad o splacení vkladu 1x
 • Výpis z živnostenského rejstříku 1x

(Toto je příklad potřebných dokumentů pro společnost kde jsou 2 jednatele. Bude-li jednatel jeden pak postačí pouze 2x čestné prohlášení a 1x výpis z rejstříků trestů.)

Na návrh je potřeba zakoupit kolky za 6 000 Kč v případě registrace společnosti. Po podání má soud 5 pracovních dnů na posouzení vaší žádosti. Vyrozumění si můžete zaslat poštou a nebo vyzvednout osobně. V takovém případě je nutné upozornit podatelnu soudu.


Bude-li vše v pořádku soud vydá usnesení o zápisu do obchodního rejstříku. Což znamená, že dostane IČO a můžete začít podnikat.

Pokud se stane, že někde jste udělali chybu nebo nedoložili nějaký dokument. Soud Vás může vyzvat k dodání dokumentu. Může se stát, že bude nalezená závažná chyba např. v návrhu. To je nepříjemné neboť musíte znovu podat opravný návrh a nalepit kolky za dalších 2 000 Kč.

Po zápisu do obchodního rejstříku

Zápisem do obchodního rejstříku to ještě sice nekončí, ale to důležité máte za sebou. Teď už zbývá jen donést usnesení soudu do banky kde máte základní kapitál a odblokovat jej. Peníze si můžete vybrat, převést, popřípadě si založit firemní účet a převést tam prostředky. Dále pak jste do jednoho měsíce povinní registrovat společnost u místo příslušného Finančního úřadu.

Kolik to vše stojí

Přibližné celkové náklady na otevření společnosti jsou něco kolem 11 800 Kč.

 • notář – kolem 4 000 Kč
 • živnostenský úřad – 1000 Kč
 • soud kolky – 6000 Kč
 • výpisy, ověření – do 800 Kč

Otevření firmy na klíč

Společnost je možné si založit i na klíč s odbornou pomocí. Takové služby využijí zejména ti, kteří nemají čas a nebo si radši připlatí za to, že vše bude v pořádku zařízeno a vyběháno. Ceny takových služeb se pohybují různě.

TIP: Otevření firmy na klíč osobně nabízím za 3 700 Kč.

Máte-li dotazy nebo si nevíte rady ptejte se v komentáři pod článkem.

18 komentářů u „Založení firmy – kompletní návod“

 1. Perfektni navod, diky za nej. Ukladam a v budoucnu se mi treba bude hodit.

  Jinak Ti tam vypadly nejake odkazy, na vice mistech mas v textu jen neproklikove „zde“.

  1. Tak pokusil jsem se to popsat v rámci možností. Každopádně díky! Odkazech vím doplním je jakmile bude stránka hotova.

 2. Určitě je vhodné vybírat sídla pro firmu v závislosti například na intervalu kontrol z FÚ nebo z hlediska prestižnosti adresy firmy.

  1. Tak například v Praze je šance, že na Vás přijde kontrola 1 za 100 let, ale znám jednatele na kterého přišla. Pokud však máte dobrou účetní a v pohodě přiznání tak z toho strach mít nemusíte. Ohledně prestižnosti sídla bych snad doplnil a to zejména u zahraničních zákazníků se úřady při udělení byznys víza mohou zaměřovat zda na dané adrese není X dalších firem a zda firma není založena pouze za účelem obdržení víza. V takovém případě může být prestižní adresa super, ale s 80 firmami pod jednou schránkou to nemusí platit vždy.

 3. Zdravím a děkuju za přehledný návod.
  Jen bych chtěl poprosit zda by jste mohl doplnit ten odkaz na možost zapůjčení základního kapitálu, kterou zmiňujete, avšak odkaz nefunguje. Něco podobného hledám.
  Díky. Marek

  1. Také zdravím Marku, odkaz se neproklikává, protože jsme zatím neutvořil stránku s nabídkou. Tuto službu poskytují přímo moji partneři. Pokud uvedete e-mail poskytnu Vám kontakt kanceláře.

   Jsou dvě možnosti:
   a) při dobré bonitě Vám půjčí přímo 200 tis. Kč
   b) při špatné sepíšete plnou moc a firmu za Vás dozaloží na základě plné moci. Vy tedy fyzicky jdete pouze k notáři a na živnostenský úřad. Do banky ani k registraci fyzicky nejdete to již udělají za Vás. Po registraci si stáhnou základní kapitál zpátky a předají veškeré dokumenty k firmě. Vy tedy fyzicky 200 tis. Kč nebudete vlastnit, ale firma bude založená.

 4. Dobry den pane Sarnavsky, mam zajem o Vasi sluzby ohledne vyplnovani vsech formulare a kontroly dokumentů před podáním návrhu do obchodniho soudu .K dispozici mame tito nasledujici dokumenty:
  Notářský zápis 2x (1x fyzicky, 1x na CD)
  Souhlas se sídlem společnosti 1x
  Výpis z katastru nemovitostí 1x
  Čestné prohlášení 4x (2x fyzicky, 2x na CD)
  Výpis z rejstříků trestů jednatele 2x
  Prohlášení správce vkladu 1x
  Doklad o splacení vkladu 1x
  Výpis z živnostenského rejstříku 1x
  Prosim Vas o zdeleni ceny za Vasi sluzby. Zustavam s pozdravem, Kuanysh. Mobil: (smazáno adminem), (smazáno adminem)

  1. No nemáte zač. Ten odkaz na zakládání společností je fakt nenápadný. Doufám, že Vám nebude vadit změna odkazu nějakou neziskovku :D.

 5. Zdravím, chtěl jsem se zeptat zda-li platí uváděná nabídka poskytnutí sídla společnosti od 200,- / měsíčně jak je v článku uvedeno? Lokalitou je Praha? Jak je to v těchto případech s příjmem klasické pošty (schránka/přeposílání)? Díky

  1. Také zdravím, ano cena platí. Sídlo je v Praze. Cena zahrnuje převzetí pošty a informování o došlé poště prostřednictvím mobilu, sms, Skype, e-mail atd. S přeposíláním pošty budete-li mít zájem mohu se zeptat. Při osobním vyzvedávání platí zmíněná cena. Toto sídlo mám ověřené a již s nimi spolupracuji v případě svých klientů přes 2 roky. Doposud jsem neměl s žádným klientem sebemenší problém. Mohu Vám poslat kontakt přímo na správce sídla.

 6. Hezký den,
  nabízíte otevření firmy na klíč za 3 700 Kč, předpokládám správně, že k této částce se připočítávají další náklady ve zmíněné výši zhruba kolem 12 000 Kč? Koncová cena tedy kolem 16 000 Kč?
  Můžete prosím popsat (nebo mi poslat mailem) celý takový proces? U těch hotových s.r.o. je vždy riziko že ji člověk koupí s nějakým skrytým závazkem, možná by se i hodil nějaký návod na co si dát u ready-made s.r.o.ček pozor.

  Jinak díky za super článek!

  1. Dobrý den Honzo, ano je to tak náklady jsou přibližně stejné. Já zakládám pouze nové společnosti přímo na majitele. Pokud se chce majitel zakládání zúčastni a mít vše transparentně před sebou, taky není žádný problém.

   Ready-made společnosti nedělám, ale souhlasím s Vámi, že je zde několik úskalí. Tím hlavním jsou předchozí závazky firmy ve smlouvách nebo nepoctivé vedení účetnictví.

   Zájem o Ready-made společnosti je zejména z důvodu, že společnost se jeví navenek jako zaběhlá již nějaký čas a není úplně nová. To mohou sledovat potencionální partneři dané firmy. Také nákup Ready-made společnosti je trošku rychlejší než registrace nové firmy. Otázka, ale zda to za to stojí.

 7. Dobry den,
  dekuji za navod, velmi hezky se cte a tesim se, jak se bude dobre uzivat:). Mam jen jeden dotaz. Uplne nerozumim adrese spolecnosti. Pokud si firmu chci zalozit na adresu cele obce, jak zde popisujete, musim pak stale dokladat majitele budovy kde sidlim?
  Priklad. Zalozim si spolecnost na Vinohradech, ulice XY. Majitel mi da souhlas a ja si udelam firmu na obec Praha. Po par mesicich se prestehuji s firmou do Dejvic do ulice ABC. Musim pak zase nekam dokladat souhlas se zmenou mista firmy?

 8. Dobrý den, velmi pěkný článek. My jsme se pokoušeli o založení firmy v ČR, měli jsme bohužel ve všem takový guláš, že jsme se rozhodli pro kontaktování nějaké firmy. Vybrali jsme si https://comeflexoffice.cz/ a vůbec nemůžeme litovat, nyní nám vedou i účetnictví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.