České dluhopisy a jejich růst v roce 2013

Zlato je dlouhodobě na maximech, akcie jsou na maximech, dluhopisy jsou na maximech. Poslední dobou si řada investorů může klást otázku kam investovat. Osobně si myslím, že zejména dluhopisy a hlavně ty české mohou být dobrou volbou jak udržet zhodnocení nad inflací i v roce 2013. Důvodem proč si to myslím je „druhý pilíř“ důchodové reformy a vzápětí vysvětlím proč.

Co získá stát alias politici?

Vstupem do druhého pilíře sice zdánlivě státu uberete 3% ze sociálního pojištění, na druhou stranu se do budoucna počítá s menším důchodem, ale co je důležité již dnes se vytáhne vydělávajícímu občanovi 2% z jeho příjmu. Tedy de facto „další daň“. Budeme-li předpokládat, že většina občanů dá přednost konzervativní strategii. Tedy té strategii, které bude investovat zejména do dluhopisů. Z toho vyplývá, že stát si z nás dělá kasičku a dluh zůstane v rámci ČR.


Co získají penzijní společnosti alias banky?

Výpadek příjmů z účtů a dalších služeb nahradí vstupním poplatkem z každé investované částky do důchodového fondu. Dále samozřejmě není možné opomenout poplatek za obhospodařování.

Co z toho získá investor do dluhopisů?

Pokud se nyní začíná mluvit o drahých dluhopisech a výhledu poklesu. Tak právě druhý pilíř je tím kdo tento nezájem o dluhopisy může a pravděpodobně bude kompenzovat. Můžete sice namítnout, že v tuto chvíli není o druhý pilíř zájem. Otázkou však je kdy nás penzijní společnosti a banky zpracují. Motivaci pro to mají velkou a to podmínku 50 000 podepsaných smluv do 2 let, jinak přijdou o licenci.

Věřím, že české dluhopisy i v roce 2013 porostou. Prvním důvod jsem nastínil a druhý důvod je také patrný při pohledu na úroky relativně stále bezpečných státních dluhopisů v podílových fondech dosahujících zhodnocení až 5,7% ročně a vysokou likviditou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.