6 důvodů proč je fyzické zlato špatnou investicí

V posledním roce jsem se často setkal s řadou konzervativních investorů, kteří se mne ptali, jak hodnotím investici do zlata v této „složité“ době. Pro řadu investorů představuje zlato bezpečný přístav naděje, do kterého mohou vložit své úspory, splnit si sny nebo se zabezpečit do budoucna. O to více jsou tito lidé zklamání, když řada těchto vžitých představ a informací je jim vyvracená. Někteří z nich se však i přes varování pro tento žlutý kov rozhodne a zařadí je do svého konzervativního portfolia více než je zdrávo. Uvažujete-li nebo se zajímáte o zlato jako investici. Jsou následující řádky určené právě Vám.

Setrvačnost

Prvním důvodem je setrvačnost, kterou pro své rozhodování aplikuje většina populace. V našem případě si představme světovou finanční krizi v roce 2008. Dlužníci nesplácejí, banky krachují a lidé přicházejí o vložené prostředky. V této době se v hledáčku investorů objevuje zlato a jeho cena letí nahoru. Ke konci září 2008 se cena pohybovala kolem 873 USD za trojskou unci, aby již v září 2011 dosáhla zatím svého maxima 1902 USD. Od té doby zlato opět vykazuje odliv investorů a pokles.


 I přes fakt, že zlato nastoupilo sestupný trend a jeho maximální cena je ta tam, se jako houby po dešti objevují noví a zejména konzervativní investoři, kteří chtějí investovat do fyzického zlata. Vysvětlují si to klasickou setrvačností. Několik let lidé dostávali masáž informací, jak cena zlata stoupá vzhůru a když zlato nastoupilo svůj sestup, investoři realizovali zisk. Cena zlata tak šla dolů. Takže k dlouholeté informační masáži se na scéně objevuje řada zbohatlých investorů, kteří vydělali v uplynulých letech. To samozřejmě chtějí i další investoři a zejména ti konzervativní co tak dlouho váhali. Ovšem jakou cestu podstupují je nejasné.

Přidaná hodnota

Pominu-li spekulace na růst a pokles ceny prakticky čehokoliv. Pak od své investice očekáváme přidanou hodnotu. Přidanou hodnotou se rozumí pasivní zisk z investice. Investuju-li do akcie tak přidanou hodnotou je pro mě dividenda, kterou mi společnost jako svému akcionáři vyplatí na základě úspěšného podnikání. Půjčím-li někomu tak se stávám věřitelem a držím dluhopis s očekáváním výplaty úroků. Co se stane, když nakoupím zlato? Prostě leží v sejfu a nevytváří žádnou hodnotu. Nepracuje pro Vás.

Náklady

Držet fyzické zlato stojí další peníze. Zlato je nutné uchovávat na bezpečném místě. Úschova na bezpečném místě např. sejfu banky stojí peníze. Další náklady mohou být spojené s pojištěním zlaté investice proti krádeži a tak dále. Ve výsledku tak zlato nepřináší již zmiňovanou přidanou hodnotu, ale naopak vytváří pasivní náklady. Dále je ještě dobré zmínit, že podobné náklady má i obchodník se zlatem a ty promítá do jeho prodejní ceny.

Nízká likvidita

Fyzické zlato se vyznačuje nízkou likviditou. Spread tedy rozdíl aktuální ceny nabídky a poptávky, může u některých obchodníků přesahovat i 20% a to ještě jen v případě zda se bude jednat o stejné typy zlatých slitků a mincí, které má v nabídce vykupující strana. To znamená, že například dnes nakoupené zlato za 50 000,- Kč ve stejný den prodat už jen za 40 000,- Kč. Takže nejenže nemáte 100% jistotu růstu ceny zlata, ale i v případě zhodnocení 20% budete stále na nule. Jen snad podotknu, že každý obchodník s fyzickým zlatem poskytne cenu prodeje na internetu, ale cenu nákupu již málokdo a pouze s odkazem na individuální nabídku.

Znehodnocení ceny zlata

Může to vypadat zvláště, ale již se tak stalo a výsledkem bylo poznání o inflaci. Před objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem. Mělo Španělsko určitou cenu zlata. S postupem času se z kolonií začalo dovážet ohromné množství zlata. To mělo za následek růst cen zboží a služeb. Takže museli platit stále více zlata.

 Dnešní situace vypadá podobně. V současné době se odhaduje, že v oběhu je pouze 19% vytěženého zlata. To znamená, že dalších 81% se nalézá někde povrchem například v Austrálii nebo abychom nechodili daleko tak Šumavou. Pokud by jakýkoliv stát dnes začal uvolňovat své zlaté rezervy a případně začal těžit další zlato, aby například řešil svůj státní dluh. Pro cenu zlata to bude znamenat jediný směr a to pokles. Řada států je dnes zadlužených, a pokud zlato může klesnout i o 10% za den vlivem prohlášení vlády jinak málo významného Kypru o prodeji části zlatých rezerv (duben 2013) tak mi to zlato nepřichází zrovna dvakrát jako bezpečná investice.


Riziko zestátnění

Řada zemí v čele s USA přistoupila již v historii na vyvlastění zlata a zakázala jeho oběh. Důvod proto bylo zejména vykrýt papírovou měnu zlatem a tím navrátí v její hodnotu důvěru, aby opět sloužila jako prostředek směny. V souvislosti s pochybnou splatitelností státních dluhopisů USA nebo dalších západních zemí se hovoří o zavedení zlatého standardu. Pravděpodobnost je sice stále malá, ale již se tak v minulosti stalo. Kdo tedy zaručí, že se to nestane znovu.

A jeden důvod proč investovat

Zlato již od období starověku lidstvo obdivuje pro jeho vlastnosti. Zpočátku bylo využito zejména pro zdobení paláců, chrámů a později i jako platidlo. Pro svůj půvab bylo po řadu staletí využíváno jako prostředek směny a garance. To do jisté míry přetrvává i v dnešní době. Výhodou pro zlato je globální povědomí. Ať přijedete kamkoliv je zlato považováno za ceny kov. To může být výhodou zejména v období nestability, revolucí a válek.

Čistě můj subjektivní názor je optimální držet max. 5% svého celkového majetku ve zlatě. Jste-li spíše paranoidní typ a očekáváte v nejbližší době válku nebo změnu světového řádu tak klidně i 10%. Fyzické zlato v období krize může uchovat hodnotu nebo Vás i zachránit. Jako investice je však na tom stejně jako papírové peníze. Jeho cenu určuje poptávka a nabídka.

5 komentářů u „6 důvodů proč je fyzické zlato špatnou investicí“

    1. To zase ne více mě obtěžují lidé, kteří píši komentáře jen, aby odkázali na svojí komerční stránku. Odkaz měním na Zoo Praha 😉

  1. Aj keby bolo fyzické držanie zlata zákonom zakázané, nič nikomu nebráni ho skutočne vlastniť. Síce s ním nebude môcť legálne a verejen obchodovať, ale keď dôjde na „lámanie chleba“, zákony nikoho nebudú zaujímať, peniaze nebudú mať žiadnu hodnotu a mať fyzické zlato sa ukáže ako veľká výhoda.

    1. To s Vámi souhlasím. V takovém případě, ale je Vám v zásadě k ničemu. Na druhou stranu pokud již ho mít v dobách krizí, tak lepší v např. vícero 1 OZ cihlách než mít jednu velkou cihlu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.