Prezidentský duel: Obama bez energie, nudný Romney

První debata kandidátů na amerického prezidenta v Denveru odstartovala sérii duelů, které ještě mohou zamíchat v preferencích jednotlivých kandidátů. Nevím co působí na amerického voliče, ale v komentářích mezi mladší generací nevidím valný rozdíl mezi průměrným Evropanem a Američanem.


První duel kandidátů na prezidenta USA 2012 Obama vs. Romney

Po zhlédnutí debaty musím opravdu konstatovat, že Barack Obama byl tentokrát ve svém projevu zejména méně energický, občas přemýšlel s odpovědí a neoponoval na můj vkus sebevědoměji. Za to Mitt Romney předvedl, že je výtečný řečník, ale jakékoliv své myšlenky omezil na snad až nudné fráze amerického snu, amerického lidu a amerického sebevědomí. Zkráceně na rozdíl od Obamy neřekl nic co by člověka, který sleduje politiku k věci nějakým způsobem oslovilo.

Obama odpovídal s rozvahou a pro mne naprosto k věci. V politice však častěji platí pravidlo: důležitější je dobře mluvit než to co říkáte. Tato voličská stádovost je dle mého názoru typická nejen pro Ameriku, ale i pro Evropu. Snad se Barack a jeho tým vzpamatují a z prvního nevydařeného duelu poučí.

Dr. Ráth, ti další a kam novináři v Hybernii nesmějí

Psal se podzim roku 2008 kdy jsem společně s ostatními sociálními demokraty slavil vítězství v sídle ČSSD v Hybernské ulici v Praze. V čase voleb se restaurace Hybernia rozděluje na 3 části: místnost pro tiskovky, místnost pro novináře a když sejdete dolů tak se dostanete do prostoru kam mohou pozvaní hosté.

Krajské a senátní volby 2008, Hybernia, Praha
Hybernia Praha (volby 2008) - Dolejš, Ráth, Hašek a Dientsbier st. (na toho pána vpravo můžeme být hrdí a za to vlevo si domyslete sami).

V roce 2008 byl úspěch takového rozsahu, že se slavilo i chvíli po půlnoci. Pilo se, bavilo se a hodně se toho v alkoholovém a euforickém opojení namluvilo. To jsem si myslel tenkrát. V souvislosti s kauzou zatčení Dr. Rátha mi to dává jasnější obrysy. Pokračování textu Dr. Ráth, ti další a kam novináři v Hybernii nesmějí

7 kandidátů na prezidenta, 7 názorů na ně

Tak si nakonec poprvé zvolíme prezidenta sami. Média tak dlouho tlačily na politiky, až ti to nakonec odhlasovali. Osobně si myslím, že přímá volba prezidenta je naprostým rozhazování peněz ze státní kasy. Občas by bylo dobré se méně starat o to jak se zalíbit lidem a přemýšlet jak méně rozhazovat. Při této příležitosti kdy nakonec stát vyhodí zbytečně nějakou tu miliardu, se pojďme podívat na naše kandidáty.

Pražský Hrad v noci / Prague castle at night
Pražský Hrad v noci

Vybral jsem kandidáty, kteří mají největší šanci u voličů a rozhodl jsem si položit otázku proč je volit a zda jejich kandidatura má vůbec nějaký smysl. Pokračování textu 7 kandidátů na prezidenta, 7 názorů na ně

Karolína Peake (ne)překvapila

V minulém týdnu, když jsem seděl s kamarádem v čajovně jsme poměrně značnou chvíli diskutovali o tom koho volit. Komunisty a Věci Veřejné z principu asi ne, sociální demokratům v současné ekonomické situaci nedůvěřuji a pravice v čele s volebním manažérem (šmelinářem) Drobilem a Kalouskem také nebude to pravé.

Karolína Peake - zdroj: Facebook
Karolína Peake - zdroj: Facebook

Dlouho jsem se pozastavoval nad Karolínou Peake. Relativně velice schopná politička, která je nejen odborníkem na svém místě, člověkem s vysokým vzděláním, ale i ženou, matkou dvou dětí a věřím tomu i slušným člověkem. Ostatně i Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce podotkl, že takové schopné a krásné ženské je pro Věci Veřejné škoda.

Je tomu skutečně tak a pravděpodobně i Karolína Peake si po dlouhém přemýšlení uvědomila, že má-li mít její práce smysl a chce-li mít možnost realizovat své politické cíle. Musí z Věcí Veřejných odejít. Věřím, že její politická kariéra tak jak je nastartovaná poběží dál, protože volů a obecně testosteronu v české politice je víc než zdrávo.